Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Němci varují před sankcemi vůči Rusku, ekonomiku by poškodily

  • 24
Sankce, které by mohl Západ uvalit na Rusko kvůli invazi na Ukrajině, by poškodily Německou ekonomiku. Varují před nimi zástupci z byznysu i politici sousední země. Němci mají v Rusku nainvestováno více než v Polsku, vzájemný obchod se od roku 2009 zdvojnásobil. Sankce by mohly znamenat propouštění.

Varovala před nimi proto Německá obchodní a průmyslová komora (DIHK), zdrženlivě se k nim však vyjádřili i ministři financí Německa a Rakouska Wolfgang Schäuble a Michael Spindelegger.

"Pozice německé vlády je zcela jasná. Chceme udělat vše pro to, aby se tato krize vyřešila pokud možno bez další eskalace," řekl na tiskové konferenci v Berlíně Schäuble. Řešení situace na Ukrajině lze podle něj hledat pouze ve spolupráci s Ruskem. Schäuble také řekl, že Německo je připraveno poskytnout Ukrajině i finanční pomoc, její rozsah neupřesnil.

Rychlé přijímání protiruských opatření neschvaluje ani Spindelegger. "Neměli bychom teď stavět sankce na přední místo," řekl rakouský ministr po schůzce se Schäublem. "Nyní potřebujeme uklidnění, potřebujeme se na problémy podívat střízlivě,"dodal.

Zdrženlivý postup doporučuje i DIHK. "V současnosti doporučujeme takovou politiku, při níž se nebudou brát do rukou velké klacky a nebude se usilovat o rozsáhlé hospodářské sankce," řekl Volker Treier, místopředseda DIHK. Sankce, které by vedly k omezení obchodu, by podle něj znamenaly vážný problém pro německé hospodářství.

Obchodu s Ruskem se daří

"Naše ekonomické vztahy s Ruskem se v posledních letech velmi zintenzivnily. Od roku 2009 se naše vývozy téměř zdvojnásobily a nyní činí přes 36 miliard eur (985 miliard korun)," upozornil Treier. Německé firmy mají podle něj v Rusku investice za zhruba 20 miliard eur (547 miliard korun), což je více než v sousedním Polsku. Sankce by mohly podle Treiera ohrozit jak obchodní výměnu, tak německé zahraniční investice.

Vývoz do Ruska je důležitý i pro německou zaměstnanost. Odborníci z DIHK odhadují, že na obchodu s Ruskem přímo závisí na 200 tisíc pracovních míst v Německu.

DIHK nicméně nevyslovila obavy z toho, že by případné sankce mohly nějak zasáhnout dodávky ropy a zemního plynu z Ruska do Evropy. "Do EU míří 80 procent ruských dodávek plynu a ropy. V krátkodobém horizontu se bez toho těžko můžeme obejít. Ale Rusové se zároveň nemůžou vzdát devizových příjmů, které mají od svých zákazníků z EU," řekl Treier.

Zatím není jasné, jaké sankce by Západ mohl na Rusko uvalit. Evropská unie navrhuje pozastavit jednání s Ruskem o liberalizaci vízového režimu, pokud Moskva nepřispěje k uvolnění vyhrocené situace. Podle ekonoma Era poštovní spořitelny by Rusko nejvíce poškodilo odříznutí ruských bank od amerického finančního systému (rozhovor s ekonomem čtěte zde).

,