Dioxiny pronikly do vajec. Němci zjišťují, do jakých šarží.

Dioxiny pronikly do vajec. Němci zjišťují, do jakých šarží. | foto: ČTK

Němci zavřeli dalších 140 farem kvůli dioxinům, Češi se vajec bát nemusí

  • 46
Německé úřady zavřely v Severním Porýní-Vestfálsku dalších 139 farem, kde dávali drůbeži či vepřům krmivo s rakovinotvornými dioxiny. Počet zavřených chovů tak vzrostl na více než 1 100. Němci nyní monitorují, do kterých obchodů kontaminované výrobky pronikly. V Česku prý nejsou, ujišťují úřady.

Německo zvažuje větší regulaci chovů. Durynský ministr hospodářství žádá přísnější tresty za porušování pravidel v zemědělské výrobě, píše server thelocal.de. Severní Porýní-Vestfálsko už zveřejnilo seznam šarží kontaminovaných vajec, která si lidé mohou odnést z obchodů.

Právě výrobky z drůbežího představují nyní pro spotřebitele největší riziko. "V první řadě byly zasaženy především vejce a drůbeží maso. Zda krmivo obsahující dioxin se dostalo i do vepřového, nemohu v tuto chvíli potvrdit. Lze to ale předpokládat," řekla MF DNES mluvčí dolnosaské spotřebitelské centrály Gabriele Petersová.

Jak se jedovatá látka do vajec dostala? Může za to německý výrobce krmiva Harles & Jentzsch ze Šlesvicka-Holštýnska, který materiál pro výrobu dovezl z Nizozemska. Více než 500 tun látky však nebylo učeno k výrobě krmiva. Byl to totiž odpad, který vznikl při výrobě bionafty a dal se využít jen pro technický průmysl, například pro výrobu technických olejů.

Dioxiny

jsou vysoce toxické a karcinogenní látky, které se v těle velmi pomalu rozkládají. Dobře se váží na tukové tkáně v lidském nebo zvířecím těle a při větších koncentracích nebo dlouhodobém působení mohou podle odborníků způsobit vážné zdravotní poruchy.

Toho si však firma nevšimla a látku prodala dál jako surovinu pro výrobu krmení kuřat a prasat. Podle dolnosaské spotřebitelské centrály bylo krmivo obsahující dioxin v listopadu a prosinci doručeno do více než tisícovky zemědělských provozů v několika spolkových zemích. Dioxiny mohly obsahovat až 3 tuny krmného tuku pro zvířata. Z Německa pronikly do obchodů vejce se zvýšeným obsahem dioxinů, který v některých případech až čtyřnásobně překračoval povolené limity.

Durynský ministr hospodářství Jürgen Reinholz v reakci na tento skandál inicioval setkání všech zemských ministrů zemědělství a hodlá zpřísnit sankce vůči "šarlatánům agrárního průmyslu". Není totiž jasné, zda společnost Harles & Jentzsch pustila nevhodnou surovinu do dalšího zpracování omylem, nebo záměrně.

Češi se nebezpečných vajec bát nemusí, ujišťují úřady

Česká Státní veterinární správa a Státní zemědělská a potravinářská inspekce shodně tvrdí, že se toxické maso ani vejce do českých obchodů nedostaly. Spoléhají se přitom na takzvaný Systém rychlého varování a na práci německých úřadů.

"Mimo dvou zásilek vajec neopustilo nic kontaminovaného nebo potenciálně kontaminovaného území Německa," tlumočil mluvčí veterinární správy Josef Duben dnešní hlášení varovného systému. "Situaci pečlivě monitorujeme a i přes toto ujištění rozhodl ústřední ředitel, že ve vytipovaných distribučních centrech budou německé výrobky vyšetřeny," dodal.

Podobně se vyjádřila i mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce. "Náš úřad z důvodu předběžné opatrnosti zahájil intenzivní monitoring vajec a drůbežího masa původem z Německa v prodejní síti a v případě zjištění těchto produktů bude z naší strany docházet k odběrům a následné laboratorní analýze," řekla Petra Hoferková. S kontrolami úřad začal včera.

Agrární komora k problému ve čtvrtek svolává mimořádnou tiskovou konferenci. "Měly by se dočasně zastavit dovozy vepřového masa a vajec z Německa minimálně do doby, než se situace vyjasní," myslí si šéf Jan Veleba, který zastupuje české zemědělce. Ti mají pochopitelně zájem na tom, aby se zahraniční konkurence utlumila, protože podíl masa z dovozu stále stoupá. Více než polovina dovezeného vepřového je právě ze sousedního Německa.

, ,