Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Němec: Nájmy by měly růst

  0:01
Ministra pro místní rozvoj Pavla Němce čeká souboj s ministrem financí Bohuslavem Sobotkou o deregulaci nájemného. "Rozdílné názory jsou tradiční a existovaly i v jednobarevné vládě," říká Němec. Kromě této ožehavé otázky však ministr ´bude řešit další: chystaná změna podpory stavebního spoření i hypotečních úvěrů.

Jak daleko jste s přípravou zákona o nájemném, který má přinést uvolnění cen?

Diskuse vrcholí, ale posledním stupněm zřejmě bude koaliční jednání. Návrh chceme s ministrem financí Sobotkou připravit do konce roku, aby se v příštím roce dostal do parlamentu.

V čem jsou hlavní spory?

Jde o výpočet startovní hladiny nájemného. Návrh financí je v podstatě takový, že konzervuje současný stav. Pro výpočet místně obvyklého nájmu totiž bere vážený průměr regulovaného, věcně usměrňovaného a volného nájmu. Jenže v některých lokalitách regulované nájemné naprosto dominuje a výsledek by se od něho příliš nelišil. Mým cílem je sbližovat regulované a tržní a dojít k ceně, kdy by nebyl rozdíl v dané lokalitě mezi tržním a dosud regulovaným nájemným.

Jak by to tedy vypadalo, když po přijetí zákona přijde majitel, bude chtít zvýšit cenu a nájemce odmítne?

Ministerstvo financí navrhuje, aby se spory řešily prostřednictvím zaměstnanců probační a mediační služby. Ty by měly požádat obec o informace o místně obvyklém nájmu (o rozporu s jeho výpočtem jsem již hovořil) a pokusit se spor urovnat. V případě neúspěchu by se muselo jít k soudu.

Ústavní soud řekl, že regulace nájemného zvýhodňuje jednu část obyvatel na úkor druhé. Ta část je navíc pouze třetina obyvatel. V čem je problematické ji zrušit?

V čem... No, v politické průchodnosti. Ekonomicky je to pravda a jsou i další argumenty - že je nemorální, aby třeba špičkový manažer s platem 200 tisíc bydlel shodou okolností v regulovaném bytě. Co na to mám říci? Musíme však vycházet z výsledků voleb a já se snažím přicházet s tím, co považuji za průchodné. A tím je postupný růst nájemného a proti tomu pohyb tržního, až se potkají. Taky nejdu za ministrem Sobotkou s tím, aby daň z příjmu právnických osob klesla pod patnáct procent, i když si myslím, že by to bylo správné - ale není to průchodné.

Osobně jsem přesvědčen, že by se mělo zcela deregulovat a k velkým šokům by nedošlo. A tam, kde ano, by měla směřovat adresná podpora. Nejsem žádný asociál a slušná společnost přispívá k tomu, aby si každý mohl nalézt přiměřené bydlení. Ale nemůžeme chtít, aby sociální roli přebírali pronajímatelé bytů, ať soukromníci či obce.

Chcete i změnu zákonů, které řeší vztahy nájemce a pronajímatele? Například povinnost zajistit náhradní bydlení?

Já považuji pro efektivní využívání bytového fondu za zásadní tři věci. Zákon o nájemném, adresný sociální příspěvek a novelu občanského zákona. Velký problém je právě povinnost pronajímatelů zajistit náhradní bydlení i v případech, kdy je nájem ukončen z rozhodnutí soudu, například u neplatičů. To je překážka, bez jejíhož odstranění se trh s nájemnými byty příliš nerozhýbe.

Stejný problém je s přechodem nájmů, kterým pronajímatelé přezdívají nájmy na dobu nekonečnou. Pokud se nám podaří narovnat vztahy mezi nájemci a pronajímateli, investice do bytové výstavby se zvýší.

Myslíte, že poslanci a senátoři zvednou pro deregulaci ruku? Vždyť i oni nebo jejich příbuzní mohou bydlet v bytech s regulovanými nájmy...

Zamyslel jsem se nad tím. Ale i poslanci a senátoři, kteří kouří, zvednou ruku pro zvýšení spotřebních daní na cigarety. U nájmů se asi bude postupovat podle stranické příslušnosti. Pokud bychom přijali vaši tezi, tak by v takových bytech museli bydlet komunisté a ČSSD a ODS, KDU-ČSL a Unie svobody v bytech s tržním nájemným. A tak to asi není. Jsou jistě i komunisté či sociální demokraté, kteří bydlí ve vlastním, a budou proti.

Žhavé jsou také snahy omezit dotace stavebního spoření. Jak to chcete udělat?

Má představa je, že zvýhodnění by mělo být vyšší u těch, kteří úspory investují do stavby, než u těch, kteří pouze spoří. Měli bychom se tak vrátit k původnímu cíli. Druhé hledisko jsou nároky na státní rozpočet, protože stát nyní platí přes deset miliard a v dohledné době by nám mohla částka převýšit třináct až patnáct miliard. I stavební spořitelny v neformálních rozhovorech přiznávají, že je s tím třeba něco dělat. Chceme společně s ministerstvem financí a spořitelnami vrátit spoření cíl, to je podpora stavebních investic.

Vyšší podporou pro "stavebníky" myslíte, že bude vyšší než teď, nebo bude stejná a pro ostatní v obou případech nižší?

Vyšší oproti těm, kteří jen spoří. Opravdu teď nechci říkat čísla, mohlo by to zkomplikovat budoucí jednání. V žádném případě nechceme systém, který považujeme za dobrý, jakkoliv narušit. Na Slovensku sáhli k restrikci a mělo to za následek, že systém přestal fungovat. Každopádně stavební spoření podporujeme, ale musí jít o systém, který je stát schopen financovat. Ještě do konce roku chci, abychom dohodli změny, které předložíme vládě a parlamentu.

Je skutečně pro stát problém podporovat stavební spoření, nebo má prostě problémy v jiných částech rozpočtu, a kdyby je neměl, nemusí na stavební spoření sahat?

Jistě. Kdybychom měli přebytek či vyrovnaný rozpočet, tak by ten tlak nebyl. Jenže máme deficitní financování a každá dvouciferná položka v rozpočtu budí pozornost.

Jak chcete ušetřit?

Je to otázka propočtů. Jeden z nich je, že se u stavebního spoření pouze sníží podpora pro ty, kdo pouze spoří. Nebo že u lidí, kteří investují do výstavby, dojde k mírnému zvýšení současné podpory a u těch, kdo spoří, se současná podpora sníží.

Jenže je třeba znát skutečný efekt spoření. Ten můžeme dnes podchytit pouze u těch lidí, kteří si berou úvěry. A já bych potřeboval pro kvalifikované rozhodnutí znát i to, kdo si sice nebere úvěr, ale úspory i s podporou investuje do výstavby. To podchyceno nemáme.

Pokud bychom zjistili - a teď hovořím s nadsázkou - že 90 procent těch, kdo si neberou úvěry, investují do výstavby, tak je to jiné. Ale víme, že to určitě není pravda. Nevíme prostě, jestli si někdo z úspor a státních příspěvků po pěti letech koupil auto, odjel na dovolenou, či zrekonstruoval byt.

Jak chcete dosáhnout toho, aby si lidé před změnou rychle neběželi uzavřít smlouvy a výdaje státu naopak nevzrostly?

To se dá očekávat, obecně je to při každé změně zákona. Protože si to uvědomujeme, bude naší snahou, aby čas mezi přípravou zákona a jeho účinností byl co nejkratší.

Stavební spoření je citlivá věc, má je 4,5 milionu lidí. Je vůbec šance prosadit to v parlamentu?

Myslím, že ano. Nemám signál stran vládní koalice, že by někteří poslanci byli výrazně proti. Už při nástupu do funkce jsem zmínil změnu systému stavebního spoření a bohužel z toho byl trochu poprask, protože to vyznělo, že chceme systém destabilizovat. To v žádném případě není pravda.

Ministr Sobotka prý zadal připravit nový zákon do dvou měsíců?

Ministerstvo zřejmě přijde s nějakým návrhem a můj zájem je, aby se do konce roku připravil jeho obsah. Pokud bude mít ministr Sobotka konkrétní návrh, tím lépe.

Chcete sjednotit podporu hypoték na nové i staré byty, ale ministr financí prý chystá omezení podpory, protože tržní sazby jsou již dost nízko. Jak to koresponduje s vaším plánem?

Samozřejmě, že mezi námi bude vždy odlišný pohled. My jsme na ministerstvu odpovědni za impulzy pro bytovou výstavbu, ministr Sobotka za rozpočet. Z toho vyplývají dva různé přístupy. Podporu hypoték považuji za standardní a myslím, že by měla být zachována.

Čekáte spíš boj o to, jestli je hypotéky třeba vůbec podporovat, nebo o to, jak moc je podporovat?

Spíše to druhé. Bude to otázka kolik a jak, protože ta přímá dotace je vázána na tržní úrok a trochu ztrácí původní smysl.

Může to být tak, že stát nechá odpočet úroků od základu pro výpočet daně z příjmu a dotaci úroků zruší?

Určitě někdo může s takovým návrhem přijít, ale já si myslím, že i přímá podpora má smysl, a budu se o ni zasazovat.

Autoři:

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlato raketově zdražilo. Mohou za to Spojené státy, Čína i Rusko

13. dubna 2024

Cena zlata pokořila historické rekordy a podle ekonomů se ještě zdaleka nemusí zastavit. Důvodem...

Za zájezd jen čtvrtinu předem, navrhuje EU. Cestovky s tím mají problém

19. dubna 2024

Premium Předem zaplaťte jen 25 procent a doplatek až čtyři týdny před odjezdem na dovolenou. Takový návrh...

Brusel vyčlenil půl miliardy eur na výroby munice, do Česka jdou tři procenta

19. dubna 2024

Dva české podniky uspěly v konkurenci evropských obranných firem, které se ucházely o finanční...

Ruské tankery mohou způsobit ekologickou katastrofu, varuje švédský ministr

18. dubna 2024

Švédský ministr zahraničí Tobias Billström varuje před ekologickou katastrofou, ke které by mohlo...

Google propustil 28 zaměstnanců, kteří stávkovali kvůli smlouvě s Izraelem

18. dubna 2024  19:30

Společnost Google propustila 28 zaměstnanců, kteří protestovali proti smlouvě, kterou firma...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...