Německá recese připomíná ropnou krizi

Nejhorší útlum od dob ropné krize na počátku 80. let prožívá v poslední době Německo. Prohlásil to šéf vlivného mnichovského ekonomického ústavu Ifo Hans-Werner Sinn. Své tvrzení dokládá porovnáním indexu podnikatelské nálady, který v posledních dvou měsících klesl stejně prudce jako v roce 1973.

"Jsme nyní v recesi, která je pravděpodobně tak prudká jako v roce 1981," prohlásil Sinn. Právě před dvaceti trpělo Německo globálním propadem pod vlivem druhé ropné krize.

Šéf ústavu vyzval německou vládu, aby uspíšila svůj program snižování daní a zavedla státní program podpory investic.

Němečtí podnikatelé totiž ztrácejí ochotu riskovat na trhu neúspěch a drží se stranou. Index podnikatelské nálady, který sleduje mnichovský institut Ifo, totiž v říjnu klesl na osmileté minimum 84,7 bodu. Ještě v srpnu přitom rostl na 89,8 bodu a v září klesl na 85 bodů.

Odborníky respektovaný index naznačuje mimo jiné důvěru podnikatelů v trh a na jeho stanovení se účastní kolem sedmi tisíc německých firem. Podle analytiků nelze v brzké době očekávat oživení německé ekonomiky.

Evropa o procento snížila odhad růstu
Také Evropská unie srovnala krok s celosvětovým pesimismem a 21. listopadu snížila odhad růstu v příštím roce. Oproti původním prognózám museli analytici ubrat ze svých předpovědí jedno procento.

Podle Evropské komise poroste příští rok hrubý domácí produkt celé unie o 1,7 procenta. Růst dvanácti zemí používajících měnu euro bude ještě o desetinu pomalejší. Původně se přitom plánovalo, že obě oblasti si napřesrok připíšou posílení o 2,8 procenta.

Zpomalení tempa růstu bude podle komise výraznější a dlouhodobější, než se
původně očekávalo, a to kvůli teroristickému útoku na Spojené státy.

Nejvíce se má příští rok paradoxně dařit velmi skeptickému Německu, jehož hrubý domácí produkt má stoupnout o 0,7 procenta, stejně jako letos.