Německá vláda se shodla na reformě penzijního systému

Německá vláda levého středu schválila návrh reformy drahého a přetíženého německého systému důchodového zabezpečení a ve čtvrtek jej předloží parlamentu. Penzijní reforma má být první výraznou změnou systému od roku 1957. Cílem reformy je omezit působnost státního důchodového systému a odlehčit mu založením druhého pilíře zajištění ve stáří, kterým bude od roku 2002 kapitálový systém individuálního spoření. Státní systém však zůstane hlavním prvkem penzijního systému, uvedl ve sdělení ministr práce Walter Riester.

"Musíme náš systém adaptovat na měnící se požadavky. Kombinace na solidaritě založeného státního systému a kapitálově financovaných doplňkových soukromých penzí zajistí adekvátní starobní důchod," řekl Riester.

Koalice v úterý vyřešila spor mezi sociálními demokraty a Stranou zelených, vzniklý poté, co Riester minulý týden rozhodl, že daňové pobídky k povzbuzení investic do soukromých penzijních nástrojů vstoupí v platnost až v roce 2002, tedy o rok později, než se plánovalo.

To znepokojilo Zelené, kteří podpořili plán až po ujištění, že tento odklad nebude znamenat větší než plánované zvýšení příspěvků do státního důchodového systému.

Penzijní reforma má časový horizont do roku 2030 a jejím cílem je zajistit, aby příspěvky do státního systému nepřekročily v tomto období 22 procent mzdy. Do roku 2020 mají příspěvky zůstat pod 20 procenty.

Reforma zavádí "adaptační faktor", řešící očekávaný pokles podílu počtu přispěvatelů na počtu důchodců. Tento faktor bude zaveden v roce 2011 a bude znamenat každoroční snížení nových důchodů o 0,3 procenta.

Tak se do roku 2030 sníží průměrná státní penze ze 70 procent mzdy na 64,5 procenta.

Soukromý pilíř počítá nejprve s odvody v částce jednoho procenta příjmu a do roku 2008 se má tato suma zvýšit na čtyři procenta.

Příspěvky budou odečitatelné z daní a lidem s příjmy méně než 35.000 marek ročně a dětem bude vláda na jejich soukromé penze přispívat do roku 2008 až 300 markami.

Státem podpořené soukromé penzijní investice budou moci směřovat do penzijního pojištění, investičních fondů a na bankovní účty či do kombinace těchto tří nástrojů.

Přispěvatel bude mít právo na změnu poskytovatele penze každých deset let. Čerpat z těchto úspor se bude moci nejdříve po dovršení 60 let věku.

Výplaty ze soukromých nástrojů musí být ve formě stálé či rostoucí doživotní anuity nebo kapitálových plateb po dobu nejméně deseti let při ponechání deseti procent investované sumy pro případ překročení věku 80 let.