Německo nebo Holandsko chce uprchlíky přesídlit, země jako Česko nebo Maďarsko jsou zásadně proti.

Německo nebo Holandsko chce uprchlíky přesídlit, země jako Česko nebo Maďarsko jsou zásadně proti. | foto: Reuters

Vyčleňte deset procent rozpočtu EU na uprchlickou krizi, navrhují Němci

  • 177
Německý ministr pro ekonomickou spolupráci a rozvoj Gerd Müller chce z fondů Evropské unie vyčlenit celých deset procent zdrojů, tedy deset miliard eur, na řešení uprchlické krize. Podle něj jsou podniknutá opatření neúčinná a evropské státy by měly v této záležitosti pracovat na promyšlené společné strategii.

„Potřebujeme jediného člověka, který by situaci řešil. Úřad musí mít k dispozici deset miliard eur,“ řekl Müller na Světovém humanitárním summitu v Istanbulu. O kontroverzním návrhu informoval britský list The Guardian.

Müller tedy navrhuje ustanovit speciálního komisaře, který by situaci kolem uprchlické krize řešil. Úřad by měl k dispozici deset procent rozpočtu EU, tedy zmíněných asi deset miliard eur (podle současného kurzu asi 270 miliard Kč). Peníze by se vyčlenily už z existujících příjmů EU. „Na situaci musíme reagovat a zavést nové mechanismy,“ vyjádřil se Müller.

Ministr tak chce předejít situaci z minulého roku. Jednotlivé členské státy EU na uprchlickou krizi reagovaly nesourodými kroky. Často mnoho slíbily a nakonec sliby nedodržely. Politická rozhodnutí byla také velmi zdlouhavá.

Loni v dubnu chtěli politici například rázně zakročit proti Libyjským pašerákům lidí, jenže nakonec se jim podařilo akci rozjet až v září. Navíc mise selhala. Stejně tak selhal projekt ze září loňského roku na přesídlení 120 tisíc uprchlíků z Itálie a Řecka. Zatím bylo přesídleno necelé jedno procento. A ze slíbených miliard pro země Blízkého východu zatím obdržely tamní státy jen šestinu.

Evropa je v otázce řešení krize prostě rozdělená. Německo nebo Holandsko chce uprchlíky přesídlit, země jako Česko nebo Maďarsko jsou zásadně proti.