Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Quelle

Německo zachraňuje zásilkový obchod Quelle

  • 34
Populární zásilkový obchod s módním zbožím Quelle získá 50 milionů eur od německé vlády. Účty Quelle jsou po vyhlášení insolvence její mateřskou společností Arcandor vyschlé a bez peněz by síť dlouho nepřežila. Půjčku dnes schválila také Evropská komise.

Quelle získá úvěr 50 milionů eur, tedy asi 1,3 miliardy korun. Dohodli se na tom v Berlíně zástupci německé vlády, spolkových zemí Sasko a Bavorsko a bank s představiteli Quelle.

Firma, která patří mezi největší prodejce textilu v Česku, je součástí koncernu Arcandor, jenž nedávno vyhlásil úpadek.

Evropská komise dnes poskytnutí úvěru schválila s tím, že jeho splacení je časově omezené. Německo musí navíc předložit zprávu o restrukturalizačním plánu, který objasní, jakým způsobem bude společnost dlouhodobě operovat, aby nepotřebovala další pomoc, a jak bude úvěr splácet.

Quelle získá takzvaný Massekredit, jenž může být poskytnut i po zahájení řízeného bankrotu. Stát převezme polovinu úvěru, o zbytek se rozdělí spolkové země Bavorsko a Sasko.

Finanční pomoc má Quelle umožnit distribuci nového katalogu na sezonu podzim/zima a nákup nového zboží. Úvěr by měl firmě zajistit další půlrok života.

Matka odsála peníze z účtů Quelle

Finanční konta společnosti jsou prý už tři týdny zcela prázdná. Už 9. června, těsně předtím, než Arcandor požádal o ochranu před věřiteli, totiž převedl zásilkový obchod veškeré prostředky na mateřskou společnost, a je tak momentálně závislý na velkorysosti dodavatelů. Ti objednávky plní předem v přesvědčení, že Quelle obdrží pomoc.

Z vládních kruhů podle listu Süddeutsche Zeitung zaznívá názor, že ani s kreditem Quelle nemůže přežít. V nejlepším případě se podle listu může najít investor, který by převzal alespoň část podniku. Ten je navíc podle ministerské komise příliš zadlužený na to, aby půjčku dokázal splatit. Jenom v Bavorsku přitom Quelle zaměstnává na deset tisíc lidí.

Mateřský Arcandor vlastní kromě firmy Quelle, která je součástí zásilkové divize Primondo, i rozsáhlou síť "kamenných" obchodních domů Karstadt, v nichž pracuje až 56 tisíc lidí. Dalším pilířem koncernu je divize cestovních kanceláří Thomas Cook. Spadají pod ni například cestovní kanceláře Thomas Cook Reisen a Neckermann Reisen nebo aerolinky Condor.

Společnost Arcandor se již řadu let potýká s příliš velkým rozsahem aktivit a klesající spotřebitelskou poptávkou. Řada politiků tvrdí, že problémy podniku jsou spíše důsledkem chyb vedení než současné hospodářské krize.

,