Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Opel

Německý ministr: Opel by měl uvažovat o konkurzu

  • 10
Automobilka by svou složitou ekonomickou situaci měla řešit prostřednictvím konkurzního řízení. Uvedl to německý ministr vnitra Wolfgang Schäuble v rozhovoru pro podnikatelský list Handelsblatt. Státní pomoc, o kterou Opel žádá, je zřejmě stále v nedohlednu.

"V případech, jako je Opel, by se mělo vážně uvažovat o využití konkurzních zákonů. Tyto moderní zákony nejsou tvořeny pro zničení, ale k udržení hodnoty majetku," uvedl Schäuble.

"Veřejný názor je takový, že insolvence je spojena s krachem a úpadkem. To je ale špatně. Musíme pochopit, že k přežití této krize je lepším řešením insolvence než státní pomoc," dodal.

Opel je součástí největší americké automobilky General Motors. Finanční ředitel GM Fritz Henderson tento týden podle internetového serveru BBC prohlásil, že evropským divizím jeho podniku hrozí bez státní pomoci brzký kolaps.

Politici však se státní pomocí váhají. A to i přesto, že Opel hrozí tím, že bez dotací přijde o místo jen v Německu až 100 tisíc lidí. - čtěte Snad nepropustíme více než 3 500 lidí, doufá šéf německého Opelu

Rozhodnutí o pomoci zabere několik týdnů

Nepříznivě pro Opel dopadla i dnešní schůzka zástupců automobilky a představitelů vlády. Vláda po Opelu požaduje předložení nového a propracovanějšího ozdravného plánu.

Německý ministr hospodářství Karl-Theodor zu Guttenberg po schůzce řekl, že vládě bude trvat rozhodnutí o tom, zda poskytne Opelu pomoc, několik týdnů.

Ministr potvrdil, že existují nevyjasněné otázky kolem dosavadního záchranného plánu, který automobilka vládě už předložila. "GM pochopila, že ještě existuje celá řada nevyjasněných otázek," prohlásil Guttenberg, jenž bude o problémech jednat od 15. do 18. března v USA.

Mateřská společnost GM minulý měsíc požádala americkou vládu o další pomoc v hodnotě 16,6 miliardy dolarů (téměř 370 miliard korun). Firma přitom již dříve obdržela vládní úvěry v hodnotě 13,4 miliardy dolarů. GM vládě rovněž předložila restrukturalizační plán, jenž zahrnuje zrušení 49 000 pracovních míst, z toho 26 000 mimo Spojené státy.

,