Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Německý odpad může do Česka, podle soudu je to legální

  • 87
Odpůrci spaloven na ministerstvu životního prostředí utrpěli velkou prohru. Vozit odpad z Německa do českých spaloven je totiž podle tuzemské justice legální.

Nejvyšší správní soud dal poprvé za pravdu firmě, která chtěla do Česka vozit odpady, ale zakázalo jí to ministerstvo životního prostředí. Městský soud v Praze, který byl původně na straně úředníků, verdikt ministerstva poté zrušil. Rozhodnutí je už pravomocné.

Německá společnost Münchner Recycling vyhrála letitý spor táhnoucí se od roku 2004. Do liberecké spalovny chtěla ročně vozit šest tisíc tun odpadků, ale ministerstvo bylo proti.

"Šlo nám o princip," říká šéf liberecké spalovny Termizo Pavel Bernát. Stát musel zaplatit právním zástupcům německé firmy několik desítek tisíc za právní zastupování.

Česku však zatím nehrozí, že by české spalovny zahltilo německé smetí. Situace na trhu s odpady se totiž v Německu mezitím prudce změnila. V německém pohraničí vyrostlo několik spaloven a vozit odpad do Česka teď není pro Němce výhodné. "Nemáme z Německa žádnou poptávku," dodal Bernát.

To, že žádosti o odvoz odpadů do Česka přestaly chodit, potvrzuje i mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar.

Nejvyšší správní soud: pálení je využití odpadu

Soudy byly v názoru na povolení dovozu odpadů nejednotné, klíčový byl rozsudek Nejvyššího správního soudu. Ten řekl, že spalování odpadu je jeho využití, nikoliv likvidace. Ministerstvo přitom spalování považuje stále za likvidaci a kvůli tomu dovoz zakazuje. Odpady na recyklaci se totiž mohou po Evropě vozit bez omezení.

Podle ministerstva je k výrobě energie z odpadů ještě potřeba přidávat při spalování podpůrné palivo a jeho používání ve spalovně není tak efektivní jako v běžném plynovém kotli. Podle soudu je spalování odpadu jeho využitím, které šetří jinou energii. Pokud by totiž liberecká spalovna nedodávala sousední teplárně teplo ze spalování, ta by na jeho výrobu musela použít plyn či mazut.

Stát teď podle Kašpara sám neví, jak by se zachoval, kdyby žádost o dovoz odpadů znovu přišla. "Kdyby se tak stalo, snažili bychom se nalézt řešení, které by bylo zcela v souladu s českým i evropským právem," odpověděl diplomaticky Kašpar. Ministerstvo dál trvá na tom, že spalovny odpad likvidují a nevyužívají. Stát přitom svůj náhled na spalovny zmírňuje a poprvé umožní i jejich výstavbu dotovat z evropských fondů.

Dovozu odpadů se nebojí ani ekologové. "Evropská směrnice dává každému státu možnost dovoz odpadů ke spalování zakázat," tvrdí Jindřich Petrlík z ekologického sdružení Arnika.

U soudu je i žádost o dovoz odpadů do spalovny v Praze-Malešicích. Nejvyšší správní soud v tomto případě ještě nerozhodl, řízení přerušil a poslal žádost o vyjádření Evropskému soudnímu dvoru.

Soudce zajímá, zda se dá opravdu za využití odpadu považovat pálení ve spalovnách v případě, že majitel odpadků za likvidaci ve spalovně musí platit.

Ani pro malešickou spalovnu teď dovoz německého odpadu není to hlavní, co řeší. "Máme naplněnou kapacitu, ale do budoucna je pro nás konečné rozhodnutí velmi důležité," říká Miroslava Egererová, mluvčí Pražských služeb, které spalovnu vlastní.

Spor o dovoz odpadu


Poprvé si německé firmy zažádaly o dovoz odpadu v roce 2004. Ministerstvo životního prostředí dovoz odmítlo povolit s tím, že jde o likvidaci odpadu. Soud uznal argument, že ve spalovnách se odpad využívá a jeho pálením vzniká elektřina a teplo, rozhodnutí MŽP proto zrušil.