Takové rojení včelaři už u každého úlu nevidí. Teď jim z části zejí prázdnotou.

Takové rojení včelaři už u každého úlu nevidí. Teď jim z části zejí prázdnotou. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Medu bude i nadále málo. Třetinu chovů zdecimují nemoci, varují včelaři

  • 29
Chovy včel v Česku decimuje nemoc varroáza a virová onemocnění. Hrozí, že v důsledku chorob vymře až třetina včelstev, podobně jako v zimě mezi roky 2007 a 2008. V pátek to uvedl Miloslav Peroutka z Českého svazu včelařů. Málo medu tak bude patrně i v příštím roce.

„Já to odhaduji tak, že možná letos zemře až třetina včelstev,“ uvedl Peroutka. Dodal, že loňská produkce medu byla meziročně výrazně nižší, zhruba poloviční. Předloni dosáhl celkový výnos medu zhruba osmi tisíc tun.

Svaz na nebezpečí zvýšeného výskytu choroby chovatele upozorňoval již od loňského jara. Množení roztoče kleštíka včelího (varroa destructor), který nemoc způsobuje, nahrála loňská velmi mírná zima, během níž včelstva chovala plody. „Protože roztoč se množí na plodu, tak čím je více plodů v úle, tím více generací roztoče se namnoží,“ vysvětlil důvod plošného problému Peroutka.

V důsledku počasí byla navíc včelstva ve špatné kondici a oslabená. „Ruku v ruce s varrou jdou i virová onemocnění, protože roztoči šíří viry tím, že sají krev,“ popsal Peroutka. Ztráty na včelstvech se mohou regionálně výrazně lišit. Obecně platí, že horší je situace v níže položených oblastech.

Například na Chrudimsku během několika měsíců uhynula skoro pětina včelstev, řekl v polovině loňského prosince předseda tamní pobočky včelařského svazu Marcel Gregor. Zimu by podle něj nemuselo přežít až 30 procent včel.

,