Není důvod vzdát se čokolády

Luxus, slast, vášeň, jemnost, pokušení, láska.. žádný jiný druh potravin se nepojí s takovými výrazy jako čokoláda Žádný jiný také není opředen tolika mýty a předsudky. O čokoládě se říká, že povzbuzuje, uklidňuje, odstraňuje nudu, depresi a vyvolává chuť na lásku. Mnohé z účinků, ať kladných či záporných, jež jí jsou připisovány, nejsou prokázány. I když chybí vědecké důkazy, že čokoláda působí proti stresu nebo jako afrodisiakum, proč se jí vzdávat nebo ji uždibovat tajně s pocitem hříchu?

K ničemu takovému není důvod. Třebaže je hodně kalorická.

O povzbuzujících a antidepresivních účincích čokolády toho bylo už napsáno mnoho. Stále se však neví, jakou roli při tom hraje psychika. Zda čokoláda zlepšuje náladu jen tím, že vyvolává příjemné pocity, nebo zda na organismus působí bioaktivní látky teobromin a kofein a hořčík, kterého je v čokoládě mnoho a o němž se soudí, že má protistresové účinky.

"Není prokázáno, jestli čokoláda funguje chemicky, nebo psychicky," říká Jana Čopíková z Vysoké školy chemicko-technologické. "Je však dokázáno, že lidé, kteří jedí čokoládu, nejsou tlustší než ostatní, protože nikdy jí nesnědí moc," vyvrací jeden z mýtů Jana Čopíková. "Čokoládou se nelze přejíst jako mastnou husou," tvrdí odbornice na čokoládu.

Čokoláda se také neprávem ocitá na černé listině potravin s vysokým obsahem cholesterolu, v blízkém sousedství bůčku. Ve skutečnosti kakaové máslo obsahuje mastné kyseliny, které snižují "špatný" cholesterol, aniž ubírají toho "dobrého".

O čokoládě se říká, že je drogou. Lze si na ni vypěstovat stejnou závislost jako na drogách? "Jistě, dá se mluvit o závislosti, i když trochu jiné než té na cigaretách nebo alkoholu," říká Jana Čopíková, která sama sebe nazývá čokoholikem. "Nejím sladké, ale jakmile nemám tři dny čokoládu, už to pocituji. Dobrou čokoládu mít musím."

Výsledky vědeckých výzkumů tedy dávají za pravdu tezi o sladké, ale zdravé droze. Stimuluje fyzickou i duševní aktivitu, dodává energii a dobrý pocit, to vše prakticky bez vedlejších účinků, žádná nespavost ani tělesný neklid, žádné přibírání na váze. Pouze nedostatek čokolády může - u abstinujícího čokoholika vyvolat lehký stav úzkosti. Spíš než o toxikománii se tedy mluví o "čokoládomanii". S přibývajícími vědeckými poznatky přibývá i jistota, že kakao si skutečně zaslouží jméno, které dostalo před více než dvěma sty lety: theobroma, "pokrm bohů".