Není šampon jako šampon!

  • 22
Šampony sice umyjí špínu, ale zároveň vlas odmastí. Tím jej však zbaví jeho přirozeného ochranného filmu. Navrátit vlasům život je úkolem kondicionérů a balzámů na vlasy.

Svůdná kráska si pod horkou sprchou umývá své dlouhé vlasy. A všem divákům, kteří v tu chvíli sledují televizní obrazovku, tvrdí, že právě tento šampon je tím prostředkem, který z nich udělá přitažlivé osoby se skvělými vlasy. Také reklamám nevěříte? Nebo jste hned druhý den běželi do obchodu a zmiňovaný přípravek za nemalý peníz zakoupili? A jak je to doopravdy?

Ve skutečnosti platí, že zdaleka ne každý šampon je vhodný pro všechny typy vlasů. "Ideální je, když se zákazník o výběru šamponu poradí s kadeřnicí. Ta dokáže přesně určit, jakou péči vlas potřebuje," říká sedminásobná mistryně v účesové tvorbě Ludmila Štinglová.

Někdy je totiž možné špatným výběrem napáchat víc škody než užitku. Ačkoli šampon vlasům přímo neškodí, neboť působí pouze povrchově a nenarušuje - například na rozdíl od barev na vlasy strukturu vlasu, určitou zátěž přesto pro vlasy představuje. "Umyje sice špínu, ale zároveň vlas odmastí, a tak jej zbaví přirozeného ochranného filmu. Vlas v průběhu mytí bobtná a čisticí látky obnažují povrch vlasu. Mohou tak vznikat drobné trhliny," vysvětluje Dagmar Jírová, vedoucí Národní referenční laboratoře pro kosmetiku Státního zdravotního ústavu v Praze. Z toho důvodu je nutné používat jedině takový šampon, který se s problémy, jež vlasy mají, dokáže vyrovnat.

Jak si správně mýt vlasy a čím? Z čeho lze vybírat? Čtěte ZDE.

Vlasová kosmetika samozřejmě kromě účinných látek obsahuje z důvodu mikrobiologické ochrany i konzervační přísady. Ani dlouhodobé používání šamponu, pokud přesně odpovídá typu vlasů, by však nemělo vadit. "Máte-li dispozice ke vzniku kontaktní alergie, dlouhodobý styk s jednou konzervační látkou může vést k jejímu rozvoji. Proto je rozumnější výrobky čas od času střídat," radí Dagmar Jírová. "Někteří výrobci s tím však počítají a pravidelně konzervační přísady obměňují. Solidnější a rozumnější firmy to dělají automaticky," říká Jírová.

Někdy však ani sebelepší šampon v boji za zdravější kštici nestačí. Vlasy jsou přelámané, zacuchané, vysušené. Tehdy je nezbytné jim zpětně dodávat výživu i látky, které ztratily při mytí, ale hlavně při barvení, trvalé ondulaci či vlivem špatné výživy. "K tomuto účelu slouží kondicionéry a balzámy na vlasy. Šampon spíše čistí. Hlavně kondicionér a balzám vrací přirozenou ochranu. Zlepšují stav vlasu tím, že jej přímo zahlcují potřebnými látkami," doplňuje Dagmar Jírová. A jedna rada na závěr: nikdy, ani v nouzové situaci, si nemá člověk mýt vlasy obyčejným mýdlem. Je velmi zásadité, tím poškozuje vlas a způsobuje jeho zduření a lámavost.

Šampony obsahují tyto složky:

  • AHA kyseliny (ovocné kyseliny) - snižují pH a vytvářejí dojem lehčích vlasů. Zarovnávají kutikulu pokožky vlasového vlákna.
    Antioxidanty (některé vitaminy a výtažky z ovocných klíčků) - omezují dráždivost, působí antioxidačně.
  • Detergenty - čistí a myjí. Rozlišují se na anionaktivní (sodium laurylsulphate), kationaktivní, amfoterní a neionogenní. Anionaktivní se používají hlavně na mastné vlasy a na hluboké čištění, ale nejvíce dráždí pokožku a mohou nechat vlas narušený. Alergici a děti by se jim měli vyhnout. Nejšetrnější k vlasům i k pokožce jsou amfoterní tenzidy, používají se do dětských šamponů, nejméně dráždí. Kationaktivní hůře čistí, ale usnadňují rozčesávání, jsou obsahem kondicionérů. Neionogenní dobře nemyjí, ale pouze jemně čistí.
  • Kondiciující látky - navozují dobré rozčesávání a zajišťují péči o vlas.
  • Pěnicí látky - usnadňují umytí vlasů, zpříjemňují je.
  • Specifická aditiva - zlepšují výživu vlasu a chrání kutikulu vlasového vlákna, usnadňují rozčesávání a upravují pH. Jde o UV-filtry, antioxidanty, výtažky z mořských řas, kyselinu citronovou či AHA-kyseliny.

Podle čeho poznáte dobrý šampón? Je vhodné používat výrobky typu "2v 1"? Co se stane, když budete používat levné šampóny? Odpovědi na tyto a další otázky naleznete ZDE.