Pražské sídlo loterijní společnosti Sazka (ilustrační foto)

Pražské sídlo loterijní společnosti Sazka (ilustrační foto) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Nepleťte se do toho, vzkazuje Sazka Dobešovi. Překračuje prý pravomoci

  • 29
Zástupci zadlužené loterijní firmy Sazka se ohradili proti vměšování Josefa Dobeše do vnitřních záležitostí firmy. Ministr podle nich překročil své pravomoci, když se sešel s největšími věřiteli firmy. V žádné jiné civilizované zemi by si to dovolit nemohl, tvrdí Sazka ústy svého mluvčího.

Dobeš se v pondělí sešel s Jiřím Šmejcem, druhým největším akcionářem skupiny PPF, která patří mezi největší věřitele a zároveň také zájemce o Sazku.

Co se děje se Sazkou?

Sazka je v úpadku od 29. března. Soud dosud nestanovil způsob řešení úpadku Sazky. Zatím se předpokládá, že povolí reorganizaci. Společnost by tak nadále fungovala podle soudem schváleného plánu, na jehož vypracování se obvykle podílejí věřitelé, dlužník i insolvenční správce.

Šmejc na setkání podle mluvčí ministerstva školství Lucie Kubovičové řekl, že skupiny PPF a KKCG jsou jako jedni z největších věřitelů Sazky připraveny poskytnout Sazce peníze na výplatu všech výher, včetně dlužných částek u provozovatelů loterijních a mobilních terminálů. Obrovskou finanční injekci ale podmiňují okamžitým odchodem šéfa loterijní firmy Aleše Hušáka.

Jenže právě taková nabídka je podle Sazky protiprávní.

"Společnost Sazka je přesvědčena, že Dobeš jako člen vlády překračuje své pravomoci, když ústy svého aparátu veřejně posílá vzkazy od jedné z finančních skupin, která má zájem získat tradiční loterijní společnost a zároveň si klade podmínky na personální složení managementu společnosti a jejího majoritního akcionáře," uvedl mluvčí Sazky Jan Tuna.

Podle něj je to ze strany Dobeše už několikátý bezprecedentní krok, který by si prý jako představitel exekutivní moci nemohl v žádné civilizované zemi dovolit.

Hušák vede Sazku do likvidace, tvrdí Šmejc

Podle Šmejce současné vedení Sazky cílenými kroky vede společnost do faktické likvidace a snaží se tak poškodit práva věřitelů. Šmejc v pondělí dále uvedl, že PPF a KKCG jsou připraveny k jednání o řešení krizové situace Sazky s jejími akcionáři, zejména s majoritním Českým svazem tělesné výchovy (ČSTV).

Jedinou podmínkou pro takové jednání je podle Šmejce ustavení nového vedení ČSTV, které nebude ovládáno nynějším managementem Sazky.

"Sazka nabídku oficiálně neobdržela," dodal dnes Tuna. Z vyjádření v tisku ale usuzuje, že by taková nabídka byla protiprávní. Bylo v ní totiž výslovně uvedeno, že finanční prostředky mají být určeny na úhradu závazků, které vznikly před prohlášením úpadku společnosti. Sazka ale nesmí nyní hradit závazky vzniklé před prohlášením úpadku, protože by se dopouštěla zvýhodňování věřitelů.

Tuna zároveň upozornil, že stejný úvěr nabízela firma společností Penta a E-Invest Gladiolus před prohlášením úpadku, což jí soud ani předběžný správce neumožnil. "Sazce tak nyní nezbývá než čekat na konkrétní nabídku, která bude v souladu se zákony ČR," podotkl Tuna.

Sazka neplní svůj původní účel, míní Dobeš

Dobeš při pondělním setkání řekl, že stát v minulých letech poskytl Sazce exkluzivní postavení na českém loterijním trhu, neboť její zisky měly financovat český sport. Podle ministra Sazka ale tuto roli již několik let neplní, což pociťují zejména sportovní svazy a tělovýchovné jednoty.

Vláda má proto podle Dobeše na rychlém vyřešení krize kolem Sazky zájem a bude podporovat takové řešení, které reálně zajistí českému sportu finanční prostředky na následující roky.

Ministr dodal, že se sejde i s dalšími klíčovými hráči kolem Sazky, přijal již zástupce společnosti Penta Marka Dospivu. Tento týden se potká se zástupcem dalšího významného věřitele KKCG. Dobeš upozornil, že nechce zasahovat do obchodních sporů týkajících se Sazky. Role ministerstva je vyvinout maximální úsilí k zajištění přísunu financí do českého sportu, uvedl.

,