84 procent Britů při koupi finančních produktů nečte obchodní podmínky a všechny součásti smluv.. Ilustrační foto

84 procent Britů při koupi finančních produktů nečte obchodní podmínky a všechny součásti smluv.. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Finanční hantýrka stojí každého Brita ročně 15 tisíc korun

  • 17
Neznalost žargonu finančníků tištěného ve smlouvách malým písmem připraví průměrného Brita ročně o 428 liber. Za malou finanční gramotnost je vytrestají neočekávané poplatky či sankce za pozdní platby. Například polovina těch, kdo si vzali tzv. rychlou půjčku splatnou do příští výplaty, nerozumí podstatě půjčky.

Převážná většina lidí (84 procent) při koupi finančních produktů nečte obchodní podmínky a všechny součásti smluv. Přiznali to v průzkumu pro Money Advice Service. Nestuduje je i proto, že nerozumí finančnímu žargonu, jak píše britský Daily Mirror. Průzkum mezi třemi tisíci dospělými Brity ukázal, že neznalost finančních pojmů stojí každého z nich 428 liber (asi 15 tisíc korun) za rok, což je celkově 21 miliard liber (asi 730 miliard korun).

Polovina těch, kdo si vzali rychlou půjčku splatnou do příští výplaty, nerozumí podstatě půjčky. Každý pátý si myslí, že neexistuje nemusí půjčené peníze vrátit. A více než dvě třetiny z nich neuměli vysvětlit, co je úrok. Nejméně známým výrazem je „složené úročení“, následuje anuita.

„Číst a porozumět obchodním podmínkám a pojmům ve smlouvě se může zdát zdlouhavé a nedůležité. Když to ale neuděláte, mohou vás postihnout sankce a může to mít nepříjemné dopady na hodnocení vaší schopnosti splácet,“ upozornila Jane Symonds z firmy Money Advice Service.

Uvádí přitom různé časté dopady toho, že lidé obchodní podmínky nečtou: „Mohou to být poplatky za předčasné splacení půjček a hypoték, sankce za předčasný výběr ze spořicích účtů nebo zpoždění splátka půjčky na kreditní kartě.“