Čajové lístky na burzách zdražují, ceny pytlíků se zatím nehýbou.

Čajové lístky na burzách zdražují, ceny pytlíků se zatím nehýbou. | foto: Tea Comfort.eu

Neúroda zdražuje čaj, jeho obliba přitom v Česku roste

  • 9
Co má společného sucho na Srí Lance s ranním šálkem čaje? Více, než se na první pohled může zdát. Keňu, Indii a Srí Lanku, kde se vypěstují čtyři z pěti sebraných čajových lístků na světě, postihla letos neúroda. Kvůli suchu je čaje zhruba o pětinu méně než loni. Poptávka po něm přitom v Česku roste.

Za loňský rok stoupla spotřeba čaje ve světě o zhruba pět procent. Podle odhadů Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) chybí na trhu zhruba sto milionů kilogramů čaje.

„To vysvětluje i současný růst cen. Obchodníci očekávají, že situace bude ještě horší,“ řekl BBC Kaison Chang z FAO.

Nedostatek je patrný na burzách s čajem, cena stoupla už o třetinu během několika týdnů. I když zatím jen roste cena surových lístků, už brzy ho budou muset výrobci promítnout i do cen produktů.

Ilustrační fotoPěstitelé čaje jsou naopak spokojeni. Podle nich byly ceny dlouhodobě příliš nízko a neumožňovali jim dostatečný zisk na to, aby investovali například do rozšíření plantáží nebo zavlažování.

„Dostali jsme se na ceny z roku 1999,“ pochvaluje si šéf Indické čajové asociace Aditya Khaitan.

Tehdy postihlo indické čajové plantáže poslední velké sucho, ale cena tolik nestoupla. V jiných oblastech světa totiž byla dobrá úroda. Letos je situace jiná: špatný sběr hlásí všichni klíčoví pěstitelé čaje.

Čajovníku se nejlépe daří hlavně v oblastech se stálou teplotou a vlhkostí, sucho má pak vliv na úrodu. Čajové lístky je možné sbírat z čajovníkového keře i každé dva týdny.

Čeští výrobci a prodejci čajů na otázky ohledně cen odpovídají dost vyhýbavě. Podle svých vyjádření „pečlivě situaci monitorují, ale k problematice cen se raději nevyjadřují konkrétně.

„V současné době o úpravě cen neuvažujeme, nemůžeme ji však vyloučit s ohledem na další vývoj, který v tuto chvíli nelze zcela odhadnout,“ uvedl ředitel české pobočky Unileveru Antonín Jiroušek.

Největší český výrobce, Jemča Jemnice, podle provozního ředitele Libora Venhody podražil čaje loni zhruba o pět procent a letos další úpravy cen nečeká.

„Zatím výkyvy cen na světových trzích nepočítáme. Čaj nám dodávají naši vlastníci,“ vysvětlil Venhoda. Jemča patří pod indickou skupinu Tatley Teas.

Čaj v Česku podražil už loni, v průměru podle údajů Českého statistického úřadu o sedm procent.

I kdyby čaj podražil výrazně, na inflaci to nebude příliš poznat. Čaj má v inflačním koši extrémně malou váhu, zhruba jednu tisícinu. Jinými slovy, kdyby čaj podražil tisícinásobně, inflace stoupne o procento.

Češi za něj přesto utrácí čím dál více. Loni propili už téměř dvě miliardy korun. Podle údajů společnosti Nielsen stouply útraty za čaj bezmála o desetinu, ale samotná spotřeba stoupla o tři procenta. Každý Čech vypije v průměru 375 gramů čaje, tedy 187 dvougramových pytlíků.

Podle Karla Týry ze společnosti Nielsen nejrychleji stoupá hlavně spotřeba zelených a bílých čajů. Zelené čaje už tvoří více než desetinu všech vypitých čajů. Naopak obliba černých čajů mírně klesá. Nejoblíbenější jsou v Česku ovocné čaje.