Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Stát pronajímal Pražským službám pozemky za hubičku. Přišel o miliony

  13:33aktualizováno  13:33
Pražské služby, společnost vlastněná hlavním městem, která zajišťuje například svoz odpadu nebo údržbu silnic, dlouhodobě platila státu za pronájem pozemků o rozloze 107 tisíc m² pouhých 112 tisíc korun měsíčně. Výrazně nevýhodná smlouva, kterou majetkový úřad uzavřel v roce 1994, skončila teprve loni.

Pražské služby - ilustrační snímek. | foto: Pražské služby

Portálu iDNES.cz to řekla nová šéfka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Kateřina Arajmu. Ta loni ještě v pozici ředitelky pražského územního pracoviště narazila na nevýhodnou smlouvu s Pražskými službami při přezkumu nájemních smluv, kdy se zjišťovalo, zda nájmy odpovídají nájemnému v místě a čase obvyklému.

„Vypovězena byla například nájemní smlouva z roku 1994 na nemovitosti v katastrálním území Vysočany, neboť dosud hrazené nájemné činilo 112 tisíc korun za měsíc. Dle znaleckého posudku činil nárok na 1,378 milionu korun měsíčně,“ uvedla Arajmu. Stát tím přicházel o 1,266 milionu měsíčně, tedy 15,2 milionu za rok. Pozemky jsou ve vlastnictví České republiky. 

Stát tak mohl přijít o stamiliony. Prostá aritmetika ukazuje, že rozdíl za dvacet let činil až o 304 milionů korun. Majetkový úřad však říká, že číslo neodpovídá realitě. „Ceny pronájmů pozemků se časem mění, což je také případ tohoto nájemního vztahu,“ uvedl mluvčí Robert Hurt.

„Bezpochyby dojde ke zvýšení příjmů do státního rozpočtu,“ slibuje Arajmu, která koncem ledna nahradila v čele úřadu, hospodařícího s majetkem státu, odvolaného Františka Dittricha (více o výměně šéfa zde).

Na dotaz, kdo je za smlouvy odpovědný a zda se ze zjištění vyvodí nějaké právní a personální následky, majetkový úřad přímo neodpověděl. „Tento případ nízkého pronájmu pozemků je výjimečný a ovlivněný specifickými okolnostmi, a to nejen smlouvou uzavřenou na dobu neurčitou v době, kdy ÚZSVM neexistoval, ale zejména výše uvedenými právními vadami, tj. blokací nakládání s nemovitostmi s ohledem na možné církevní restituce a probíhajícím soudním sporem, týkajícím se restitučního nároku,“ sdělil na dotaz mluvčí Hurt.

Spory o nájem

V areálu Pražských služeb na Praze 9 v ulici Pod Šancemi o výměře 107 402 m² se nacházejí budovy akciové společnosti včetně sídla, komunikací a dalších objektů. V současnosti se vede spor o novou smlouvu.

„Probíhají jednání o uzavření nové nájemní smlouvy. K jejímu uzavření dosud nedošlo zejména kvůli neshodě stran na výši nájemného,“ sdělil mluvčí Pražských služeb Radim Mana. Majetkový úřad i Pražské služby nyní šermují znaleckými posudky s rozdílnou cenou nájemného za zmíněné pozemky.

Podle mluvčího Pražských služeb platný privatizační projekt počítal už v 90. letech 20. století s bezplatným převedením zmíněných pozemků na akciovou společnost, ovládanou Prahou, ale kvůli vlekoucím se restitučním sporům se tak nestalo.

Výpověď nevýhodné smlouvy zaslal majetkový úřad Pražským službám loni v srpnu. Od té doby se obě strany nemohou dohodnout na novém nájmu. „ÚZSVM činí veškeré možné kroky, aby mohlo dojít v brzké době k uzavření nové nájemní smlouvy. V případě, že k dohodě nedojde, obrátí se ÚZSVM na příslušný soud,“ uvedl mluvčí majetkového úřadu Robert Hurt.

Akciová společnost Pražské služby zajišťuje například sběr a zpracování komunálního odpadu včetně správy sběrných dvorů, obstarává dopravní značení a zajišťuje údržbu silnic. Část služeb poskytuje i mimo Prahu. Majoritu 76,9 procenta drží ve firmě Hlavní město Praha, 19,3procentní podíl připadá společnosti Northward Holdings Limited. V roce 2012 Pražské služby vykázaly zisk 51,7 milionu korun, vyplývá z poslední účetní závěrky ve sbírce listin.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

(Ilustrační snímek)
Lidé si častěji sjednávají hypotéky, bojí se kontroly ze strany ČNB

Hrozba, že Česká národní banka bude moci díky novému zákonu přísněji krotit hypotéky, přilákala k přepážkám zástupy lidí. Zřejmě v obavě, aby kvůli tvrdším...  celý článek

Ilustrační snímek
Mladí chtějí dělat v tolerantních firmách, líbí se jim otevřenost ke gayům

„Hodně gayů a leseb je ochotno změnit práci a přejít ke vstřícnějšímu zaměstnavateli,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz Pavlína Kalousová z neziskovky Byznys pro...  celý článek

Hlasování, kterým poslanci zásadně omezili registr smluv určený pro jejich...
Poslanci kážou vodu a pijí víno, říká zakladatel Hlídače smluv Bláha

Podnikatel Michal Bláha loni spustil bezplatnou službu Hlídačsmluv.cz, který umožňuje prohledávat Registr smluv, a tím smlouvy kontrolovat. „Používají to...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.