Členové komunity čekají, až dostanou svůj příděl z potravinové banky.

Členové komunity čekají, až dostanou svůj příděl z potravinové banky. | foto: Susana VeraReuters

Španělský paradox: miliony nezaměstnaných a miliony volných pozic

  • 471
Španělsko dusí vysoká nezaměstnanost, v zemi jsou skoro čtyři miliony lidí bez práce. Na miliony nabízených pozic však chybí vhodní kandidáti - nemají totiž kvalifikaci. Španělsko totiž vzdělávání v klíčových oborech podcenilo, v důsledku toho se španělská ekonomika potácí ve velkých problémech.

„Hledali jsme kandidáty dva měsíce,“ sdělil agentuře Bloomberg španělský náborář Samuel Pimentel. „Jen jednoho se nám podařilo najít ve Španělsku. Pak jsme hledali raději v Argentině,“ dodává.

Nedávno Pimentel hledal zkušené projektové manažery. Firma nabízela skoro desetinásobek průměrného španělského platu. Stejně se však musela poohlédnout v zahraničí. „Ve Španělsku prostě není dostatek institucí, kde se požadovaným dovednostem naučíte,“ zoufá.

Jeho zkušenost tak vykresluje problémy na španělském pracovním trhu. Středomořská země má hned po Řecku druhou nejvyšší nezaměstnanost v EU - skoro 20 procent. Počet nezaměstnaných sice v červnu proti květnu klesl o 3,2 procenta na 3,77 milionu, což představuje nejnižší úroveň od září 2009, více než třetina nových pracovních míst ale vznikla v restauračním byznysu. Jedná se tedy především o sezónní pracovní místa. Na kvalifikované pozice kandidáti nejsou.

„Nezaměstnanost je vysoká,“ říká Valentin Bode, ředitel výzkumu v personální agentuře Randstadt. „Na pracovním trhu panuje napětí, protože nezaměstnaní nemají schopnosti, které zaměstnavatelé hledají,“ vysvětluje.

Chybí programátoři, porodní asistentky, matematici i pečovatelé. Randstadt odhaduje, že do roku 2020 budou mít firmy potíže najít vhodné uchazeče na téměř dva miliony volných míst.

Když firma konečně požadovanou pozici obsadí, musí se obvykle spokojit s někým méně kvalifikovaným, než by tomu bylo v jiných zemích EU. A to se odrazí na její ziskovosti a následně i celém výkonu ekonomiky.

Brzda ekonomického rozvoje

Španělský předseda vlády Mariano Rajoy sice slibuje vytvořit každý rok půl milionu pracovních míst, podle jeho odpůrců však půjde pouze o špatně placené pozice. Zaměřuje se totiž na snížení mezd a odstranění ochranářské politiky na pracovním trhu.

Nedostatek kvalifikovaných lidí podle profesora IESE Business School v Madridu Sandalia Gomeze brzdí španělskou ekonomiku, zpožďuje investice a zatěžuje také penzijní systém, který na dobře placené zaměstnance spoléhá.

„Vzdělání a práce tady existuje ve dvou alternativních světech, které nejsou propojeny,“ domnívá se Gomez. „Třeba ve Spojených státech je vysokoškolské vzdělávání udělané tak, aby člověk ihned práci dostal,“ dodává.

Vláda prohlašovala, že se ve školách bude klást větší důraz na výuku angličtiny a techniky. Najala dokonce soukromé agentury, aby s odbory spolupracovaly na rekvalifikacích. Španělské problémy jsou však dlouhodobé a nedají se odstranit okamžitě.