Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Nezaměstnanost dál roste. Bez práce je skoro deset procent Čechů

  • 274
Nezaměstnanost v prosinci skokově vzrostla o jeden procentní bod na 9,6 procenta. Bez práce se tak na konci roku ocitlo téměř 562 tisíc lidí, o 55 tisíc víc než v listopadu. Naopak počet volných míst dál klesal, o jednu pracovní nabídku se nyní uchází 18 lidí.

Razantní růst nezaměstnanosti přichází s přelomem roku tradičně kvůli omezení sezonních prací ve stavebnictví a ukončení pracovních smluv na dobu určitou. Loni se k tomu přidalo ještě propouštění ve státní sféře a výsledek předčil i očekávání ekonomů.

"Hlavním zdrojem růstu (nezaměstnanosti) je beze sporu vládní politika. Výpovědi se rozdávaly s dostatečným předstihem. Tento proces bude ale pokračovat a významně ovlivňovat míru registrované nezaměstnanosti i v třech příštích měsících," uvedl hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík.

Úřady práce se před koncem roku plnily i kvůli změně zákona, která od ledna zpřísnila vyplácení podpor. Lidé se snažili dostat do evidence úřadů ještě v prosinci a dosáhnout tak na lepší podmínky (více čtěte zde).

Na úřadech práce se v prosinci nově zaevidovalo přes 96 tisíc lidí. Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti zaznamenalo 77 úřadů - nejvíc lidí bez práce přibylo v okresech Jindřichův Hradec, Chrudim a Písek.

Výraznější zlepšení se nedá čekat ani v následujících měsících. Nabídky firem se v prosinci dál ztenčovaly a během čtyř měsíců ubylo už téměř šest tisíc volných míst. O jednu pracovní nabídku se tak nyní uchází 18 lidí. Ještě horší je to v okresech s dlouhodobě vysokou nezaměstnaností, jako jsou Jeseník či Břeclav. Tam o jednu volnou pozici bojuje přes 60 lidí.

"Firmy se obávají výkyvů v poptávce a i v případě aktuální vytíženosti raději volí jiné cesty než otevření nových pozic, například smlouvy na dobu určitou. Řada z nich koncem roku skončila, což se negativně projeví také v číslech za leden," uvedla Klára Valentová, specialistka na pracovní právo ze společnosti Ambruz & Dark.

Vývoj nezaměstnanosti