Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Adamec, MAFRA

V dubnu klesla nezaměstnanost i inflace. Ekonomice se dále daří

  • 52
Nezaměstnanost v Česku klesla v dubnu už potřetí v řadě. Z březnových 4,8 procenta se dostala na 4,4 procenta, což je nejnižší dubnová hodnota od roku 2008. Vyplývá to z údajů Úřadu práce. Nižší je také inflace, která podle Českého statistického úřadu zpomalila v dubnu na dvě procenta z březnových 2,6 procenta.

Pokles nezaměstnanosti oproti loňsku byl ještě výraznější. V dubnu 2016 totiž činila 5,7 procenta. Bez práce bylo ke konci měsíce 327 199 lidí. Počet volných míst se opět zvýšil, a to na 159 072. Z jednotlivých krajů má nejnižší nezaměstnanost Plzeňský, kde činí 2,7 procenta.

Situace na pracovním trhu aktuálně odpovídá jak dlouhodobé situaci, tak ročnímu období. „Řada regionů se dostala na historická minima. Česká ekonomika je stále v dobré kondici a na vývoji se příznivě podepisují jak průmyslová výroba, tak i jarní sezónní práce, které už jsou v plném proudu. Jedná se především o oblasti jako je stavebnictví, gastronomie a cestovní ruch, dále zemědělství, zahradnictví lesnictví, lázeňství či těžba. Některé sezónní práce, především ve službách v turistickém ruchu, se letos v některých horských regionech vlivem dlouhé lyžařské sezóny dokonce vůbec nezastavily,“ shrnuje generální ředitelka Úřadu práce Kateřina Sadílková.

V tom, koho firmy hledají, se toho v posledních měsících příliš nemění. „Na prvním místě jsou opět pomocní pracovníci do výroby, kvalifikovaní dělníci, kováři a nástrojáři. V top desítce i nadále zůstávají řidiči, pracovníci ostrahy, kuchaři a řemeslníci. Z pohledu nabízených minimálních mezd jsou na prvním místě řidiči, a ti jsou nedostatkovou profesí v podstatě ve všech regionech země,“ komentoval statistiky ekonom ČSOB Petr Dufek.

Pokračující pokles míry nezaměstnanosti potvrzuje podle analytiků dobrý výkon ekonomiky. Zároveň ale podle nich přináší i problémy pro firmy, které obtížněji hledají pracovníky. Nezaměstnanost by přitom podle analytiků měla v dalších měsících klesat a dostat se pod čtyři procenta.

„Vývoj na trhu práce v České republice potvrzuje solidní kondici české ekonomiky. Česká republika drží prim, co se nezaměstnanosti týče. Předběhli jsme už před několika měsíci i Německo. Díky sezonní práci bude míra nezaměstnanosti v dalších měsících dál pozvolna klesat,“ uvedla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Na začátku léta podle ní může nezaměstnanost klesnout až pod čtyři procenta.

Množství pracovních nabídek roste i v regionech s nadprůměrnou nezaměstnaností, kde ještě existuje nepochybně určitý prostor ke snížení nezaměstnanosti. Prostor k dalšímu poklesu nezaměstnanosti za celou ČR je však už omezený. A to přestože v některých městech a okresech s nadprůměrnou nezaměstnaností existuje docela silná nabídka volných pracovních míst. „Je otázkou, nakolik je tato nabídka práce nezajímavá z titulu nízkých nabízených mezd a nakolik jen koliduje se stávající sociální sítí, respektive s příspěvkem na bydlení,“ říká Dufek.

„Nezaměstnanost je již na tak nízkých hodnotách, že pracuje prakticky každý, kdo pracovat chce. Firmám se daří, zakázky rostou a mají problém nabrat lidi,“ uvedla Andrea Linhartová Palánová z PwC ČR. Průzkum PwC mezi šéfy nejvýznamnějších firem v Česku podle ní ukázal, že více než osmdesát procent z nich letos navýší nebo alespoň zachová stávající počet zaměstnanců. „Není tak divu, že se velmi obávají nedostatku lidí. Ten pociťují jak v provozu, tak u zaměstnání, jako jsou řidiči, obráběči, prodavači, ale i u vysoce specializovaných pozic například v IT,“ dodala.

Podle Michala Havelky z personální agentury Job Leader Czech zaměstnavatelé mají dlouhodobě vedle obsazování pozic řidičů největší zájem o zaměstnance s výučním listem. Shánějí svářeče, lakýrníky nebo elektromechaniky. Logistické firmy či internetové obchody se v Česku už delší dobu potýkají s nedostatkem skladníků.

Koruna kvůli zpomalení inflace oslabila

V dubnu klesala i inflace. Meziroční růst spotřebitelských cen zpomalil na dvě procenta z březnových 2,6 procenta. Ceny potravin a pohonných hmot meziročně zmírnily svůj růst. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny v dubnu již třetí měsíc v řadě nezměnily, oznámil Český statistický úřad.

„Míra inflace v dubnu zaostala za očekáváním jak trhu, tak České národní banky. Koruna bezprostředně reagovala oslabením. Slabší než očekávaná inflace totiž signalizuje, že ČNB nebude tolik pospíchat se zvyšováním úrokových sazeb. To by přitom korunu zatraktivnilo v očích investorů,“ uvedl hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.

Meziroční inflace se i v dubnu udržela na dvouprocentním inflačním cíli České národní banky. Centrální banka na počátku dubna ukončila devizové intervence, které zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 korun za euro.

Zpomalení meziroční inflace bylo podle ČSÚ ovlivněno zejména cenami alkoholických nápojů, které po březnovém růstu o 1,7 procenta v dubnu klesly o 4,1 procenta. Zároveň se zmírnil růst cen potravin a pohonných hmot.

V případě meziměsíčního vývoje cen se kompenzoval nárůst cen oděvů a obuvi snížením cen potravin, alkoholických nápojů a tabáku. V případě potravin ve srovnání s březnem klesly hlavně ceny ovoce o 3,2 procenta a ceny zeleniny o 1,4 procenta.

,