Sýr s modrou plísní Niva.

Sýr s modrou plísní Niva. | foto: Koláž - iDNES.cz

Niva z jižních Čech získala chráněné označení EU

  • 8
Sýr s typickou modrou plísní vyráběný na jihu Čech se už brzy dostane na seznam chráněných označení EU. Čechům se podařilo do seznamu dostat hned dva výrobky, kterými jsou Jihočeská niva a Jihočeská zlatá niva. Dohady o jejich zaevidování trvaly v Bruselu více než pět let.

"Ochranné označení pomůže jak exportu českých sýrů a tím i jejich výrobcům, tak i spotřebitelům. Je pro ně dobrým vodítkem," vyjmenovala výhody chráněného označení česká velvyslankyně při EU Milena Vicenová.

Na seznamech takřka tisíce výrobků, které se mohou pyšnit nějakým z označení EU, figuruje dosud 22 českých produktů. Jde třeba o Pardubický perník, Mariánskolázeňské oplatky nebo Hořické trubičky. V poslední době ochrannou značku získal také Pivovar Černá Hora.

U obou sýrů jde o vůbec první případ, kdy jsou z ČR zapsány sýry.

Podle českého europoslance Jana Březiny proti zapsání českých sýrů s modrou plísní protestovalo jen Slovensko. Následovat sice bude ještě oficiální vepsání na seznam, které ještě může nějakou dobu trvat, jde už ale jen o formalitu.

"V dramatické přetahované o nivu se Slováky jsme prokázali pevné nervy a hlavně schopnost přesvědčit o zeměpisných charakteristikách nivy rozhodující většinu členských států," míní Březina.

"Slovenské námitky se opíraly o tradici používání názvu niva pro sýry vyráběné na Slovensku. Vycházely z toho, že se nejedná o výrobek spjatý s určitým konkrétním místem, ale o druhové označení sýra," dodal.

Co EU registruje

EU rozlišuje tři druhy registrací:

Chráněné zeměpisné označení (PGI), chráněné označení původu (PDO) a tradiční zaručenou specialitu (TSG). První dvě jmenované známky zaručují, že se výrobek částečně nebo zcela vyrábí v určité zeměpisné oblasti. Zaručené speciality jsou zase výrobky, které mohou prokázat tradiční způsob výroby a složení.

,