Jedna z koláží, které si před lety dělaly ze skandálu legraci.

Jedna z koláží, které si před lety dělaly ze skandálu legraci. | foto: Facebook

Nizozemci hrozí pět let vězení za skandál s tunami nepřiznané koniny

  • 26
Zničil pověst Nizozemska, zaslouží si pět let vězení. Těmito slovy zdůvodňuje své volání po potrestání šéfa masné firmy Willy Selten státní zástupkyně. Ředitel společnosti se zodpovídá ze skandálu, ve kterém před lety společnost zpracovala stovky tun koňského masa a vydávala jej za hovězí.

Pětiletý trest odnětí svobody požaduje nizozemské státní zastupitelství, informovala agentura DPA. Společnost Willyho Seltena v letech 2011 a 2012 zpracovala 300 tun koňského masa od dodavatelů z Nizozemska, Irska a Velké Británie. Vydávala ho však za maso hovězí.

„Svým konáním vážně narušil důvěru spotřebitelů v bezpečnost a kvalitu masa,“ uvedla při zahájení procesu u soudu ve městě ´s-Hertogenbosch státní zástupkyně Ingeborg Koopmansová. Vězení prý Selten zaslouží mimo jiné kvůli „zničení dobré pověsti Nizozemska“.

Firma Willy Selten BV byla jednou ze dvou nizozemských společností zapletených do skandálu s nepřiznaným koňským masem, v rámci něhož bylo v dubnu 2013 staženo z oběhu asi 50 tisíc tun masa. Většinu koniny však již mezitím kupující nevědomky zkonzumovali.

Selten podle státní zástupkyně systematicky falšoval účetní knihy a obelhával zákazníky. Motiv jeho činu byl prý jednoznačný: peníze. Obžalovaný přiznal u soudu, že se dopustil chyb, odmítl ale, že by spáchal vědomý podvod. Koňské maso údajně přimíchával do hovězího na přání klientů.

Vynesení rozsudku se očekává zhruba za dva týdny

Skandál s nepřiznaným koňským masem vypukl v lednu 2013, kdy se koňská DNA našla v mražených mletých karbanátcích prodávaných v supermarketech v Irsku a Velké Británii. Podezřelé zásilky byly ale distribuovány celkem do 15 zemí Evropské unie, včetně Česka. Pokuty za neoznačenou koninu v prodávaných výrobcích tehdy dostaly tehdy například řetězce IKEA a Tesco nebo společnost Bidvest Czech Republic.

Výrobky s koňským masem nejsou pro zákazníky nebezpečné, jde ale o klamání spotřebitelů. Podniky hovězí obvykle nahrazují koňským kvůli jeho nižší ceně.

,