Budova ministerstva vnitra v Praze na Letné.

Budova ministerstva vnitra v Praze na Letné. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Stát nemá přesná čísla o pomoci cizincům z peněz EU, zjistil NKÚ

  • 15
Stát nemá přesná čísla o tom, kolika cizincům v Česku pomohly evropské dotace na migrační politiku, zjistil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Projekty z programu spravovaného ministerstvem vnitra přitom mezi lety 2011 až 2015 získaly přes 727 milionů korun.

Nejvyšší kontrolní úřad kontroloval naplnění cílů společné migrační a azylové politiky EU financované obecným programem Solidarita a řízení migračních toků. Jde o finanční nástroj EU, který spravuje Ministerstva vnitra. Kontroloři prověřili 49 vybraných projektů z let 2011 až 2015 za více než 90 milionů korun.

Řadu cílů programů migrační politiky se podařilo splnit, na asistované dobrovolné návraty se ale vyčerpalo jen 29 procent připravených peněz. O výsledcích prověrky v pondělí informovala Jana Gabrielová z odboru komunikace NKÚ.

Babišova pře s NKÚ: Úřad chce stavět nové sídlo. Ministr preferuje pronájem

Podle kontrolorů není vyhodnocení programů migrační politiky spolehlivé, protože není možné zpětně kontrolovat údaje o klientech projektů.

„Ministerstvo vnitra (MV) nepožadovalo, aby příjemci dotací evidovali klienty podle data narození. Přitom právě podle tohoto údaje ministerstvo pobyt cizinců v ČR sleduje. Systém vyhodnocení proto svědčí spíše o intenzitě využívání služeb než o konkrétních lidech, kteří službu využili,“ uvedl NKÚ.

V dílčím programu zaměřeném na zlepšení podmínek azylantů a integraci cizinců v ČR projekty získaly 288,6 milionu korun. V tomto případě má ministerstvo vnitra o počtu cizinců, kterým projekty pomohly, jen kvalifikovaný odhad. Mezi roky 2011 až 2015 to bylo více než 74 000 lidí. NKÚ ale poukázal na to, že Evropská komise tato čísla v minulosti nepožadovala.

„Ministerstvo vnitra podniklo kroky, které povedou ke zvýšení čerpání na projekty asistovaných dobrovolných návratů, které se v minulosti mj. kvůli nezájmu neziskového sektoru nedařilo čerpat zcela dostatečně. MV proto nově poskytuje spolufinancování projektů ze státního rozpočtu. Příjemce tak obdrží celou výši dotace a nemusí do projektu zapojovat vlastní zdroje,“ uvedla mluvčí MV Hana Malá.

Ze získaných zkušeností z programu Solidarita podle ní resort vycházel při nastavování řídicího a kontrolního systému pro nové programové období 2014 až 2020. „NKÚ, který v rámci kontroly identifikoval podezření na porušení rozpočtové kázně ve výši 639 tisíc korun, konstatoval, že nastavení nového systému možným nedostatkům předchází. I dle původního systému je však podezření na chybovost jen u 0,7 % využitých prostředků. Přesto MV veškerá zjištění týkající se nedostatků pečlivě analyzuje a odpovědně přijímá nápravná opatření,“ dodala Malá.

,