Nobelovu cenu za ekonomii získal v roce 2015 britský ekonom Angus Deaton.

Nobelovu cenu za ekonomii získal v roce 2015 britský ekonom Angus Deaton. | foto: Profimedia.cz

Nobelovu cenu za ekonomii dostal Angus Deaton. Zkoumá chudobu a blahobyt

  • 65
Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získal Angus Deaton z Británie za analýzu spotřeby, chudoby a blahobytu. Oznámila to Královská švédská akademie věd. Jeho práce mimo jiné pomohla určit, které sociální skupiny jsou ovlivněny zvýšením daně z přidané hodnoty na potraviny.

Chceme-li vytvořit hospodářskou politiku, která podporuje blahobyt a snižuje chudobu, musíme nejprve porozumět individuální spotřebě. Právě k tomuto porozumění přispěl podle akademie Deaton více, než kdokoliv jiný. Jeho práce se točí kolem tří hlavních otázek: Jak spotřebitelé rozdělují své výdaje mezi různé zboží, kolik příjmů společnosti se utratí a kolik uspoří a jak nejlépe měřit a analyzovat blahobyt a chudobu? Svými výsledky pomohl transformovat oblasti mikroekonomie, makroekonomie a rozvojové ekonomiky.

Deatonův výzkum mimo jiné pomohl určit, které sociální skupiny jsou ovlivněny zvýšením daně z přidané hodnoty na potraviny. Profesor Deaton je také průkopníkem ve využívání dat z průzkumu mezi domácnostmi v rozvíjejících se zemích, zvláště údajů o spotřebě, k měření životní úrovně a chudoby.

Nejsem slepě optimistický

Deaton na tiskové konferenci řekl, že ho ocenění překvapilo a potěšilo. Je ale rád, že se výbor rozhodl udělit ocenění za práci, která se týká chudých. Očekává, že extrémní chudoba ve světě se bude snižovat, ale že není „slepě optimistický“.

Upozornil také na obrovské zdravotní problémy mezi dospělými a dětmi v Indii, kde je zatím pokrok velmi nízký. Poznamenal, že polovina dětí v zemi je stále podvyživených a mnoho lidí na světě se nachází ve velmi špatné situaci.

Deatonova poslední kniha The Great Escape (velký útěk) vyšla v roce 2013. Je přehledem bohatství, blahobytu a nerovnosti od počátku 19. století. Deaton v ní uvádí, že zahraniční pomoc západních vlád udělala v rozvojových zemích více škody než užitku, podpořila korupční vlády a málokdy se dostala k chudým.

Spotřeba a její paradox

Rodák ze skotského Edinburghu Angus Stewart Deaton patří mezi přední světové mikroekonomy. Devětašedesátiletý Deaton působí na Princetonské univerzitě v USA.

Ekonom Deaton se do povědomí vědecké obce poprvé zapsal díky modelu spotřeby Almost ideal demand system (Téměř ideální systém spotřeby), který ekonomové používají při rozboru chování konzumentů. Ten Deaton vyvinul ve spolupráci s Johnem Muellbauerem. Text byl poprvé publikován v roce 1980.

Skotský vědec mimo jiné proslul formulací takzvaného Deatonova paradoxu, který pozoruje zvýšenou spotřebu navzdory neočekávaným změnám na příjmové straně spotřebitele.

Skot, který působil i v Praze

„Angus Deaton kombinuje ohromnou technickou erudici v několika oborech najednou s aktivním zájmem o a účastí na formování veřejných politik, např. při hledání nejlepšího způsobu pomoci rozvojovým zemím. Rozhodně se nebojí kontroverzí; je motivován zájmem o dosažení co nejpřesvědčivějších závěrů, ne nutně akademického uznání,“ uvedl pro iDNES.cz profesor Štěpán Jurajda ze společného pracoviště Národohospodárského ústavu AV a Univerzity Karlovy CERGE-EI.

Na tomto pracovišti prezentoval své výzkumy naposledy letos v květnu. V minulosti působil v dozorčím výboru CERGE-EI „I po letech strávených v USA má stále typicky skotský humor,“ dodal Jurajda, kterého Deaton pozval do amerického Princetonu.

,