Takzvané nominální pojistné by mělo přinést úspory ve zdravotnictví a zdravou konkurenci mezi pojišťovnami. Ilustrační snímek

Takzvané nominální pojistné by mělo přinést úspory ve zdravotnictví a zdravou konkurenci mezi pojišťovnami. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nominální pojistné má ušetřit a zvýšit konkurenci mezi pojišťovnami

  • 36
Ministerstvo zdravotnictví chce, aby zdravotní pojišťovny účelněji utrácely peníze, které jimi protečou. Zatímco dnes je cílem všechno utratit, úřad požaduje, aby se za ně nakoupilo maximum možného, případně aby se ušetřilo. K tomu by mělo pojišťovny a pacienty přimět zavedení nominálního pojistného.

Dvě stě dvacet miliard korun, které každý rok protečou zdravotními pojišťovnami, není podle ministerstva zdravotnictví málo.

Jestliže dnes se na zdravotní pojištění platí částka ve výši 13,5 procenta z hrubé mzdy, nově by to mohlo být někde mezi 13 a 14 procenty. To pro člověka s hrubým příjmem 20 tisíc měsíčně znamená rozdíl mezi krajními možnostmi ve výši 200 korun, tedy 2 400 ročně. Přesnou výši části zvané nominální pojistné by stanovily pro své klienty zdravotní pojišťovny - podle toho, jak dobře hospodaří.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Petra Noska ministerstvo skutečně uvažuje o tom, že by šlo se sazbou hnout meziročně maximálně o desetinu procenta. Ministerstvo sází na to, že by se pojišťovny snažily klienty nalákat na částku co nejnižší.

Zdravotní pojišťovny nápad vítají. "Vedlo by to ke konkurenci mezi zdravotními pojišťovnami a tím k větším úsporám a lepšímu hospodaření zdravotního systému," míní Jaromír Gajdáček, šéf Svazu zdravotních pojišťoven a ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra.

Konečně konkurence, libují si pojišťovny

Dnes se při vyjednávání mezi pojišťovnou a zdravotnickým zařízením obě strany drží úhradové vyhlášky (o ceně zdravotní péče) a nemají motivaci ke snahám o úspory. Pojišťovny vědí, že stát jim pošle peníze z pojistného podle počtu klientů, a ten nedokážou nijak výrazně ovlivnit. Poukázky na plavání nebo očkování zdarma nejsou pro lákání klientů to pravé ořechové.

Teď by mohly pojišťovny slevu vyjednanou s doktory přenést na klienty a lákat je na nižší nominální pojistné, než má konkurence. Zdravotníci by tak byli nuceni se zamyslet nad tím, kde se plýtvá.

Pojišťovny by konečně mohly začít konkurovat i tím, co klientovi nabídnou ve specializovaných programech. "Jsou schopné nasmlouvat způsob péče, který za stejnou cenu vede k menším komplikacím při léčbě. Nebo by mohly soustředit péči k menšímu množství zdravotnických zařízení, vyjednat tam lepší cenu a tu klientům promítnout do nižšího nominálního pojištění," vysvětluje Pavel Hroboň, zdravotní expert a bývalý náměstek ministra zdravotnictví. Nebo by mohly klientovi slevit z pojistného, když bude pravidelně chodit na preventivní prohlídky.

"Máme teď otevřené příslušné zákony, celá věc by však mohla znamenat dopad do odvodového zatížení obyvatelstva, je třeba vést debatu," říká Petr Nosek, náměstek ministra zdravotnictví. Podle něj se o tom, zda do věci vláda půjde, musí rozhodnout do půlky roku, aby se změny zákonů stihly schválit. Sociální demokraté jsou už teď proti. "Nepodpořili bychom to, jde o vyvádění prostředků ze zdravotního pojištění. To si nemůžeme dovolit, dokud se systém nestabilizuje," uvedl Jan Žaloudík, senátor a stínový ministr zdravotnictví ČSSD.