Nomura chce jít k soudu

Londýnská investiční banka Nomura se blíží zahájení arbitrážního soudu, ve kterém se chce domáhat 30,5 až 40 miliard korun náhrady po České republice jako odškodného za uvalení nucené správy na IPB její prodej do rukou ČSOB. Konkrétní kroky k rozjetí arbitrážního soudu, jako jmenování svého arbitra a vyzvání české strany k učinění téhož, však zatím Nomura neučinila.

"Informovali jsme ministerstvo financí, že řízení hodláme zahájit a uplatňovat náš nárok podle holandsko-české dohody ochraně investic. Tato akce nijak nepřerušuje naše rozhovory ministerstvem financí, které jsou i nadále přátelské," uvedla mluvčí londýnské Nomury Claire Williamsová.

Zasláním dopisu učinila Nomura podle mluvčího ministerstva financí Libora Vacka určitý "formální krok", po kterém je arbitráž možné rozjet. "Zatím k tomu ovšem nedošlo," dodal.

Svůj záměr jít k arbitrážnímu soudu, pokud selžou jednání se zástupci českého státu, oznámila Nomura již loni v říjnu. Zástupce londýnské Nomury Randall Dillard nedávno uvedl, že má mandát z japonské centrály Nomury k rozjetí soudní pře.

Nomura byla před uvalením nucené správy se 46 procenty akcií největším akcionářem IPB. Pokud dojde k arbitráži, v níž má pro ni pracovat právní kancelář Freshfields, bude v ní dokazovat, že byla v Česku diskriminována a stát neochránil hodnotu její investice.

K tomu mělo dojít tím, že uvalení nucené správy a prodej IPB byl prý promyšlený protiprávní čin a ministerstvo financí odmítalo s Nomurou jednat o řešení situace. Stát tak svou pomocí zvýhodňoval jiné banky, což ztěžovalo konkurenční postavení IPB na trhu.

Ministerstvo financí obvinění Nomury odmítlo. "V případě IPB postupovaly státní instituce podle platných zákonů a na ně navazujících mezinárodních dohod," reagoval Vacek. Náklady státu na zaplacení ztrát, které v IPB vznikly před uvalením nucené správy, odhaduje ministerstvo na 95 miliard korun.