Norex se zlobí, chce náhradu

Kanadská společnost Norex Petroleum je rozhořčena, že ji česká vláda odsunula z vítězného na druhé místo v soutěži o pardubickou rafinerii Paramo. "Celá záležitost zavání zákulisními hrami a politikařením," prohlásil v písemném stanovisku prezident společnosti Alex Rotzang. Norex byl vybrán jako vítěz tendru meziresortní komisí, protože kromě rozsáhlých investic nabídl také nejvyšší cenu za akcii - 403 korun. Vláda však upřednostnila státní holding Unipetrol, který byl druhý s cenou 150 korun za akcii.

"Nyní vyčíslujeme škody, které nám rozhodnutím vlády vznikly, a poté budeme chtít náhradu," řekl mluvčí Norexu David Soukup s tím, že firma je připravena učinit právní kroky k ochraně svých zájmů. Norex měl podle něj zbytečně zmrazeno na účtu přes 400 milionů korun připravených na zaplacení Parama, další výlohy měl s účastí v soutěži.

Vláda své rozhodnutí zdůvodnila tím, že Norex má nejasnou vlastnickou strukturu - například právě Norex Petroleum je registrován na Kypru, nikoliv v Kanadě. "Na Kypru jsme proto, že to firmám podnikajícím na východě Evropy doporučila kanadská vláda," řekl Soukup. Tyto země totiž podle něj nemají s Kanadou přímý bankovní styk. Rotzang sdělil, že bude o postupu české vlády informovat členy kanadského kabinetu a i kanadské investory.

"Vlády se obvykle spoléhají na to, že výběrová komise je kompetentní, aby správně rozhodla. Na druhou stranu, prodejcem je vláda, a má tak na vlastní názor právo," reagoval analytik londýnské banky Merrill Lynch Miroslav Nosál.