Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nová huť má velké potíže

  9:19
- Největší české ocelárně Nová huť, která dává práci třinácti tisícovkám lidí na Ostravsku, hrozí výrazné omezení výroby. Tedy podobná situace, v níž jsou už půl roku krachující Vítkovice.
Důvodem je zatím nejostřejší spor státu a soukromého investora, který v minulých dnech koupil klíčového vlastníka firmy manažerskou společnost Petrcíle.
"Prodej vykazuje znaky nepřátelského převzetí a je vážnou překážkou pro rozvoj Nové huti," uvedl mluvčí ministerstva financí Libor Vacek.

Společnost má dostatek provozních prostředků jen asi na čtrnáct dní a kvůli posledním akcionářským změnám ji financující banky nechtějí půjčit dříve dohodnutých 400 milionů korun. Rozhodujícím momentem tak bude, zda státní úředníci povolí firmě prodat její divizi výpočetní techniky za dvě stě milionů korun.

"Bude o tom jednat dozorčí rada za dva týdny. Protože není jasné, kdo firmu nyní operativně řídí, prodej možná neprojde," uvedl úředník, který hájí zájmy státu v Nové huti. Skutečnost, že podnik hodlá prostředky získat prodejem informačních technologií, potvrdil i generální ředitel Nové huti Jaroslav Pětroš. Státu vadí vlastnické změny proto, že firmu Petrcíle koupila londýnská firma CEC, jejíž základní jmění jsou jen dvě libry a která tají svého majitele. "Tato firma není pro vládu partnerem při privatizaci Nové huti," řekl Vacek. Samotná CEC přitom tvrdí, že chce podíl v huti zvýšit a má pro firmu strategického investora. "Ten si ale kvůli dramatickým událostem zatím nepřeje zveřejnit jméno," uvedl Petr Wojtyla z firmy CEC.

Kvůli krizi spojené s převodem akcií včera odboráři vyhlásili na 27. dubna hodinovou výstražnou stávku a vyzvali generálního ředitele Nové huti Pětroše k odstoupení. 

Stát odmítá CEC jako partnera v Nové huti 
Vyhrocený souboj státu a nového klíčového majitele ocelárny Nová huť - společnosti CEC - může znamenat velké komplikace při záchraně této ve finanční krizi se topící firmy. Ohroženo je totiž provozní financování společnosti a nejasná je také další privatizace do rukou strategického investora. Odbory již kvůli nejasné situaci v podniku vyhlásili na 27. dubna hodinovou stávku.

Firma CEC koupila před čtrnácti dny manažerskou společnost Petrcíle, jejímž prostřednictvím šéfové Nové huti získali před čtyřmi lety jedno procento akcií ocelárny. Transakce je klíčová proto, že brání státu v možnosti prodávat majoritní balík akcií Nové huti. Stát tak sice ovládá 66 procent podniku, ale bez zrušení manažerské cesty nemůže do konce příštího roku manipulovat s větší částí tohoto balíku.

Zástupci CEC tvrdí, že mají za zády velkého a silného investora, který chce Novou huť dostat pod kontrolu a vyvést z krize. Jméno investora ovšem odmítají sdělit a neuvedli ho ani při včerejším prvním jednání se zástupci státu na půdě Fondu národního majetku. "Oni peníze nemají a neodhalili nám, kdo je oním investorem," uvedl předseda fondu Jiří Havel. Firma CEC dosud deklarovala, že má na vstup do Nové huti připraveno 900 milionů korun. Jen odkup dalších patnácti procent akcií, na něž má Petrcíle opci, přitom přijde na 1,5 miliardy korun.

Jediným známým jménem, které firma CEC odhalila, je tak společnost Heckett Multiserv, která se má podílet na restrukturalizaci ostravské firmy. "My však o akcie Nové huti zájem nemáme. Nová huť nám nyní dluží peníze za práce, které pro ni provádíme, a takovou situaci považujeme za neudržitelnou," řekl šéf firmy Heckett Multiserv pro tuzemsko Vladimír Olexa.

Heckett má s Novou hutí společný podnik na likvidaci hutního odpadu. Firma pracuje pro hutní firmy po celém světě a loni měla tržby 1,7 miliardy dolarů.
Finanční situace Nové huti se začala kvůli pozdnímu rozjezdu jejího klíčové provozu - minihutě - od poloviny loňského roku výrazně zhoršovat. Začátkem roku firma přestala platit povinné odvody státu a dluží velké částky i dodavatelům. Cestou k ozdravění se mělo stát zrušení manažerské cesty privatizace a urychlené nalezení strategického investora.

Před čtrnácti dny vláda rozhodla, že státní Konsolidační banka odkoupí zpět podíl Petrcíle za stejnou cenu, kterou kdysi manažeři zaplatili - tedy za 54 milionů korun, čímž se měly rozvázat ruce k rychlé privatizaci.

Den předtím ovšem manažeři svou firmu prodali. Do poslední chvíle totiž stát zvažoval, že za jedno procento akcií nabídne jen 13 milionů korun. Tuto částku podílníci Petrcíle odmítali - sami totiž musí splácet privatizační dluh, který s úroky vyšplhal na 70 milionů korun.

Tohoto dluhu se prodejem Petrcíle za jednu korunu zbavili. Stát nyní zvažuje, že prodej firmy Petrcíle napadne soudní cestou. Ve smlouvě s firmou totiž figuruje jako společnost manažerů, ale nyní ani jeden z šéfů už podíl nevlastní. "My budeme své zástupce do čela společnosti nominovat," uvedl za CEC Petr Wojtyla. Stát však vahou svého podílu zřejmě tento krok odmítne.
Autor:

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maloobchody na českém venkově ovládnou Maďaři. Kupují další řetězec

17. dubna 2024  14:08

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil maďarské skupině Oriens nákup maloobchodního...

Britské mléčné farmy chrlí hnůj do řek. Ochránci přírody volají po nápravě

19. dubna 2024

Mléčné farmy ve Spojeném království znečišťují životní prostředí a vylévají velké množství...

Česká pošta testuje nové stejnokroje. Dodá je do tří set poboček v Česku

19. dubna 2024  17:11

Zaměstnanci třech stovek z 2 900 poboček České pošty budou mít nové stejnokroje. Testování...

Investoři vyhlížejí půlení bitcoinu. Změnu jeho ceny teď odhadují jen stěží

19. dubna 2024  16:26

Investoři do kryptoměn s napětím očekávají sobotní tzv. půlení bitcoinu, takzvaný halving. Při něm...

To si děláte legraci. Mobilní operátor naúčtoval Američanovi tři miliony

19. dubna 2024  13:20

Nemilého překvapení se po návratu do Spojených států dočkat muž z Floridy, který se loni v létě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...