Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nová pravidla pro hazard jsou diskriminační, vadí někdejšímu šéfovi Sazky

  13:04
Býval symbolem loterií v Česku. Pět let po svém divokém odchodu někdejší šéf Sazky Aleš Hušák brání byznys hracích automatů. Dramaticky se totiž mění pravidla pro tuzemský hazard. Přinesou mimo jiné výrazný úbytek heren, které navíc čeká vyšší sazba daně.

Aleš Hušák | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Do Česka zamíří zahraniční hazardní firmy a byznys míří na internet. Někdejšímu loterijnímu králi Aleši Hušákovi vadí hlavně vyšší daně pro automaty. Přibyly mu sice šediny a má zavalitější postavu, možná i proto odmítl focení, ale během rozhovoru stále dokáže přitlačit a cíleně provokovat.

V hazardní branži se chystají největší změny za pětadvacet let. Jaké pocity to ve vás vyvolává?
Jako by se tchyně zabila v mém novém porsche. To je samozřejmě vtip, navíc moje tchyně je hodná ženská. Cítím určitou satisfakci, neboť se do legislativy dostává řada principů, které jsme navrhovali již před deseti lety, zejména v oblasti internetu. Ale tím moje nadšení končí. Například nevím, proč je do oblasti hazardu vpuštěna zahraniční konkurence.

Jde přece o reakci na legislativu EU, Česku by jinak hrozily sankce.
Požadavky EU mě jako českého občana nezajímají. Proto máme vystoupit z EU. Myslím, že je to zločinecká organizace v tom, co dnes provádí. Když už to tak však je, pak mě zajímá, kde budou ležet servery zahraničních hazardních firem a jak se budou kontrolovat. Ale to není nejhorší. Hodně mi vadí posílení pravomocí obcí.

Co je špatné na tom, že obce budou rozhodovat o automatech na svém území?
Vždy jsem byl proti. Obce mohou za to, že v Česku byla ukradena voda (obce vodárenské společnosti privatizovaly a mnohdy zahraničním firmám – pozn. red.). Kvůli nim není tato strategická surovina pod kontrolou státu a platíme za ni nejvíc v Evropě. Řeči o tom, že pro obce je kontrola automatů důležitá, jsou jen o hazardních penězích pro konkrétní kapsy. Podporoval jsem myšlenku obecních referend – hazard ano/ne, nic mezi tím. To se ale obcím nelíbí. O jednotlivých hernách tak bude rozhodovat pár lidí v zastupitelstvu. To bude velký kšeft, který jen posílí hazardní mafii. Ideální by byla jedna nebo dvě celorepublikové licence, stejně jako je to v Řecku nebo v Itálii.

Aleš Hušák (58)

Bývalý šéf Sazky, rodák z Trutnova, vystudoval práva na Univerzitě Karlově. Poté pracoval například na Výstavišti Praha. V roce 1994 přišel do Sazky, o rok později se stal jejím generálním ředitelem, kterým byl až do jejího krachu v roce 2011. Je označován za viníka jejího pádu, sportovní svazy se s ním soudí. Dnes se drží v ústraní, část roku tráví na Menorce, kde má rozlehlou vilu a vinice. Kromě toho se angažuje v pohostinství a potravinářství.

A co otázka nového zdanění jednotlivých her? Dvě sazby, 23 procent pro loterie, sázky, ale třeba i pro živou ruletu či poker. A 35 procent pro technické hry, slotové hry v herně i na síti, elektronické rulety.
Právě zde bych čekal, že se Lenka Dusilová či Miroslav Kalousek místo věšení tibetských vlajek hlasitě ozvou. Výsledek je protiústavní. Poprvé od roku 1989 mám pocit, že je zle. Vezměte si hotel, kde sedíme. Bude zdaněný třeba 10 procenty. Vedle bude stát druhý, jen jinak barevný, se zdaněním 15 procent. To přece nejsou rovné podmínky. Příště se řekne, že limonáda s cukrem bude mít vyšší daň než ta bez cukru. Nebo že tlustí či brýlatí lidé budou zdaněni víc, neboť někdo přijde se studií, že si za zničené zdraví mohou sami.

Na rozdíl od hotelů se hazardní hry vyznačují různými dopady a škodlivostí. Plány ministerstva financí vycházely z lékařských studií.
A kdo je tvůrcem těchto studií? Lidé, kteří potřebují vydělat peníze. Takových studií vám zajistím dvacet a všechny budou tvrdit opak. Jsou to lži, stejně jako když někdo tvrdí, že je třeba bojovat proti škodlivé atomové energii. Nechci to zesměšňovat, ale lékařské posudky nemohou být důvodem, proč danit jednu věc rozdílně. To jsme zpět v otrokářství.

Lidé podle vás nemohou být závislí na hraní? Nekončí kvůli němu v dluzích?
Ano, existuje závislost. Ale ze statistických dat vyplývá, že je to velmi omezená skupina lidí. Ze stejných dat také vyplývá, že závislost nejde získat, je dána od narození. Buď se narodíte jako hráč, nebo ne. Stejně jako se narodíte jako homosexuál. Jsou lidé, kteří si nevsadí ani při jackpotu 600 miliard, jdou kolem rulety, ale nesednou si k ní, protože je to nebaví. Nemám rád aktivisty, neboť interpretují fakta podle toho, jaká je objednávka.

Hazard si už nezahrají lidé na dávkách. Nelegální sázky stát zablokuje

Na druhé straně je v Evropě běžné, že se hazard daní různými sazbami. To pro vás není argument?
To ano, ale nikoliv u stejných her. Nemůžete mít stejnou ruletu zdaněnu jinak. Jediný rozdíl mezi hrami je z mého pohledu výhernost. Podle této logiky by ale měla být loterie daněna více než slotová hra, nikoliv naopak. Chápu, že je to lobbistická hra. Vadí mi však, že tu stát dělá pomocí daní arbitra v konkurenčním boji.

Ale rozdíly v hrách existují, třeba v četnosti sázek, v rychlosti. To není jako limonády.
Rozdíl v hrách je, souhlasím, ale řešme to jinak než daněmi. Ty musí být spravedlivé z principu. Když nejsou, lidé se brání je platit, neboť cítí křivdu. Ministerstvo financí se bude divit, jak všechny automaty začnou ve velkém prohrávat. Jsem zvědavý, jestli si podobné podvody dokáže ohlídat.

Není paradoxní, že se tu stavíte za obor, ve kterém Sazka nikdy moc nepůsobila?
Rozhodně nejsem obhájcem pana Valenty, Komárka či Randy (majitelé Synotu, Sazky a Tipsportu – pozn. red.). Žádný z nich není můj kamarád a všech mám asi stejně plné zuby. Ale jako občan cítím, že se jednomu z nich stala křivda. Z výsledku budou těžit kasina. Navíc i v loterii vám udělám ruletu. Bude to prostě sázka na jedno z šestatřiceti čísel, budete si moci vsadit na lichou, sudou, na barvu. Bude i létající kulička, kterou budu promítat v televizi v trafice, vše s daní 23 procent. Řekněte mi, jaký je rozdíl oproti elektronické ruletě s pětatřicetiprocentní daní?

Když vás poslouchám, nemíříte náhodou do politiky nebo do služeb některé z firem?
To opravdu ne. Do politiky bych šel jedině v případě, že by v Česku EU za pomoci našich politiků prosadila povinné kvóty. Možná to tak vypadá, ale zástupci hracích automatů mi fakt nic nezaplatili, bohužel. To, že jsou neschopní a nedokázali si to nakonec ohlídat, jen potvrzuje, co jsem si o nich vždy myslel.

Loterie to však nakonec ustály dobře, nemyslíte?
Ano, vypadá to na dobrou práci lobbistů. Ale základem byl chybný návrh zdanění, proti kterému se musel bránit každý majitel loterie. Znám vnitřní ekonomiku Sazky a vím, že třicetiprocentní daň by ji fakticky zničila.

KOMENTÁŘ: Kompromis, který neurazí. Hazard přežil jen s oděrkami

Dodnes se o vás mluví jako o člověku, který mohl za to, že změny v hazardním právu byly neproveditelné. Že jste to měl z pozice šéfa Sazky pod kontrolou. Co na to říkáte?
To je váš výklad. A v čem byla dřívější legislativa špatná?

Nulová daň, místo toho odvod na veřejně prospěšné účely. Systém velmi netransparentní, který provázela řada skandálů...
Byl ten nejtransparentnější. Vždyť je to odvod na veřejně prospěšné účely pořád, jen se odvádí do státní pokladny. Sazka byla vždy pod dohledem, navíc peníze šly přímo sportovním svazům. Za další excesy, které se na trhu objevovaly, přece nemohla legislativa, ale stát a neschopnost úředníků ministerstva financí systém kontrolovat.

To, že jste určoval pravidla v tomto prostředí, dokazuje i fakt, že změny přišly až po jejím krachu a vašem odchodu, nemyslíte?
Celý boj byl od začátku o to, kdo bude miliardu ze Sazky rozdělovat. Byl to spravedlivý systém. Miliarda, kterou si rozdělovali sportovci sami, pak odešla do státního rozpočtu, kde ji rozděluje ministr financí. Jinak ty další nápady – kontrola internetu, hráčské karty – to jsme navrhovali před deseti lety. Vidíte, zas tak silní jsme nebyli, když se nám to nepodařilo protlačit.

Říkalo se o vás, že jste byl mocnější než premiér. Dělá vám tato nálepka dobře?
Ale to jsou nesmyslné povídačky. Nikdy to tak nebylo, kdyby ano, tak tam sedím dodnes. Jasně, lobbovali jsme, stejně jako se lobbuje dnes. Důležitý je výsledek. Tvrdím, že systém, kde si sportovci rozdělují peníze sami, byl lepší.

Český olympijský výbor (ČOV), tedy sportovci, aktuálně přišel o možnost alespoň část peněz z loterií rozdělovat. Je to špatně?
Znovu, hra o Sazku byla o to, kdo bude rozdělovat miliardu. Tehdy ministr financí Kalousek využil toho, že právě Jiří Kejval (současný předseda ČOV – pozn. red.) s Miroslavem Janstou (současný předseda České unie sportu – pozn. red.) pomáhali brutální privatizaci Sazky pomocí konkurzního řízení. Kalousek byl chytřejší, v této hře je obehrál a všechny peníze si stáhl k sobě na ministerstvo. Až po jeho odchodu si Jiří Kejval vylobboval daňovou výjimku a odvod pro ČOV. To, že o ni nyní přišel, jen ukazuje, že na tuto hru nemá a pro sport se stal nepotřebným funkcionářem.

Váš výklad pádu Sazky se od jejich hodně liší, zmiňovaní pánové vás označují za hlavního viníka a žalují vás o miliardu.
Je pravda, že s vedením současné České unie sportu vedu spory a nutno říci, že zatím prohráli, co mohli. Soudy mi zatím dávají za pravdu. Mají pouze štěstí, že se k tomu nevyjadřuji. Čekám, až spory doběhnou, a pak příběh Sazky začnu vyprávět já.

Ve vaší často zmiňované knize?
Ano, v knížce, ale hlavně v dalších soudních sporech, které chystám. I já je žaluji za poškození dobrého jména, neboť o mě tvrdili nepravdivé věci. A věřte mi, že já si těch šest set svědků předvolám.

Co vás teď zaměstnává? Vím, že jste se angažoval v potravinářské skupině NS Invest, která zkrachovala.
Angažuji se jako poradce u několika projektů. Nejde o loterie, ale o informační technologie a potravinářství, kde vidím velké možnosti. Na druhou stranu se blíží důchodový věk, takže to s prací nepřeháním. Hodně píšu. Příběh NS Investu neřeším, žaloby, které ze strany akcionářů míří na banky, jdou mimo mě. Také o vinici na Menorce se někdo musí starat. Nedávno jsem koupil nový traktor. Dříve jsem nesnášel, když mě rodiče nutili pracovat na zahradě, teď si to vyloženě užívám.

Máte vinice i jinde než na Menorce? A co váš byznys v Barceloně?
Nic velkého neplánuji. Na další vinice není síla. A ano, v Barceloně stále máme s kamarády restauraci. Ale to není nic velkého ani závratně ziskového.

Šéf Úřadu práce: Umělá inteligence vše mění. Za mě už AI píše dopisy ministrům

  • Nejčtenější

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

22. dubna 2024  15:55

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit...

Číst iDNES.cz se vyplatí. Megahra o statisíce korun pro věrné čtenáře vrcholí

15. března 2024  15:02,  aktualizováno  24.4 9:32

Na portálu iDNES.cz vrcholí Megahra o peníze. Do pondělí 29. dubna může každý čtenář s registrací...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

25. dubna 2024  11:25

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu....

Desítky tisíc letů nad Evropou hlásí rušení signálu GPS. V podezření Rusko

23. dubna 2024  10:37

Navigační systémy letadel na trasách nad Pobaltím i nad dalšími oblastmi hlásí stále více...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nad Českem krouží nové značky fast foodů. V plánu mají rozvířit trh

22. dubna 2024

Premium Již třicet let vévodí šťavnatým burgerům, hranolkům a kuřeti v Česku tři fastfoodové řetězce. Nyní...

České dráhy hledají nové sídlo. Musí být v docházkové vzdálenosti od vlaku

26. dubna 2024  15:26

Po tříleté pauze se České dráhy pokoušejí najít nové sídlo a vystěhovat se z ministerského podnájmu...

Akcie autopůjčovny Hertz rekordně klesly. Může za to i rozlučka s teslami

26. dubna 2024  13:38

Společnost Hertz Global Holdings, která po celém světě provozuje síť autopůjčoven, vykázala téměř...

Mráz v Německu hubil švestky, třešně i vinice. Skepse svírá i moravské pálenice

26. dubna 2024  12:17

Dubnové noční mrazy nezlikvidovaly úrodu ovoce jen v Česku, ale i v sousedním Německu. Zasažené...

Německý Thyssenkrupp prodá pětinu ocelárny Křetínského investiční skupině

26. dubna 2024  9:57,  aktualizováno  10:57

Německá společnost Thyssenkrupp prodá 20procentní podíl ve svém ocelářském podniku investiční...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...