Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Recyklace elektrospotřebičů čeká změna, může to však zdražit ty nové

  0:54
Lednice, pračky, mobily a další výrobky. To všechno by mohlo zdražit, pokud vstoupí v platnost nová pravidla pro sběr vysloužilých elektrospotřebičů, která chystá vláda. Velcí výrobci totiž tvrdí, že se kvůli tomu zvednou recyklační příplatky. Svozové a recyklační firmy si ale myslí opak.

Nová pravidla pro sběr vysloužilých elektrospotřebičů by mohla zdražit ty nové | foto: Profimedia.cz

Každý, kdo si kupuje nový mobil, pračku nebo ledničku, platí v ceně i příplatek za jejich ekologickou likvidaci. Pohybuje se od několika korun za malé spotřebiče po stokoruny za ty větší. Nový zákon o výrobcích s ukončenou životností, který ve čtvrtek budou posuzovat vládní legislativci, by podle velkých výrobců spotřebičů mohl přinést jejich zvýšení.

Jádrem sporu je nové pravidlo, které má zcela oddělit výrobce od zpracování a recyklace elektroodpadu. „Stavějí neprostupnou čínskou zeď,“ říká Radek Hacaperka, ředitel Sdružení evropských výrobců domácích spotřebičů CECED.

„Hrozí, že svozové firmy vyšroubují cenu nahoru. A to by se pak mohlo promítnout do výše recyklačních příspěvků. Spotřebiče by tak mohly podražit o desítky a v některých případech, třeba u lednic, až o stovky korun,“ vysvětluje Hacaperka.

Podle svozových a recyklačních firem však „čínská zeď“ recyklační příspěvky nezvedne. Spíše naopak. „Pokud se možnosti zpracování otevřou dalším firmám, zvýší se konkurenční tlak, který naopak tlačí na snížení ceny,“ říká ředitel České asociace odpadového hospodářství Petr Havelka.

Zdražení by podle něj mohlo naopak nastat v případě, že by dominantní kolektivní systémy sběru zabraly ještě větší podíly na trhu, než mají nyní. „Chceme-li udržet poplatky za elektrozařízení na přijatelné úrovni, je potřeba důsledně oddělit kolektivní systém od zpracovatele a zabránit tomu, aby se segment sběru a zpracování elektrozařízení dále monopolizoval,“ míní Havelka.

Ani podle ministerstva životního prostředí, které zákon předkládá, nepovede odstavení výrobců od zpracování odpadu ke zdražení. „Tento argument vnímáme jednoznačně účelově,“ říká Ladislav Trylč, vedoucí oddělení zpětného odběru MŽP.

Úřad se novou úpravou snaží reagovat na situaci, která vznikla po roce 2012. Výrobci sdružení v kolektivním systému Asekol si tehdy u Jihlavy založili vlastní zpracovatelský závod Enviropol, kde recyklují drobné spotřebiče z Česka i dalších zemí. To vyřadilo ze hry řadu nezávislých zpracovatelů včetně chráněných dílen, kteří dříve od Asekolu dostávali zakázky na zpracování elektrošrotu. Situaci kritizoval i antimonopolní úřad.

„Současný stav má negativní vliv na soutěžní prostředí v oblasti zpracování odpadů. Zároveň vytváří prostor pro potenciální vyvádění finančních prostředků pryč z kolektivního systému,“ míní Trylč s tím, že obdobný zákaz propojení výrobců, respektive kolektivních systémů, platí například na Slovensku. „A vedou se o něm diskuse i na celoevropské úrovni,“ dodává.

Na druhou stranu však existují země, jako třeba Rakousko, kde se naopak výrobci na recyklaci přímo podílejí.

Hacaperka namítá, že výrobci berou recyklaci jako součást přirozeného cyklu výrobku, protože recykláty opět znovu použijí k výrobě nových produktů. Účastí v orgánech zpracovatelských firem mohou hlídat skutečné náklady na recyklaci. Pro svozové firmy jde podle něj naopak především o byznys – točí se v něm stovky milionů korun ročně.

Kdo zajistí plnění přísné normy

Větší kolektivní systémy upozorňují i na to, že stát bere výrobcům možnost ovlivnit recyklaci, přesto na ně za tento proces přenáší plnou odpovědnost. „To je nelogické a nekoncepční,“ říká šéf největšího kolektivního systému Elektrowin Roman Tvrzník.

Nově totiž budou za plnění evropských kvót zpětného sběru odpovídat přímo kolektivní systémy, a ne stát jako nyní. Podle směrnice se má letos zpětně vybrat 40 procent výrobků, ale v roce 2021 už má tento podíl dosáhnout alespoň 65 ­procent. Zatímco letošní kvótu by měla země naplnit, s oním pětiletým cílem už může být problém.

Ministerstvo věří, že k naplnění kvót by mohla napomoci i další novinka v zákoně – uzavřená sběrná síť. To znamená, že elektroodpad by mohl sbírat jen ten, kdo má uzavřenou smlouvu s kolektivním systémem. Podle Trylče to navíc umožní lépe sledovat, co se s vysloužilými spotřebiči reálně děje. Včetně jistoty, že recyklace proběhla podle pravidel.

Odpadovým firmám se taková uzavřená síť nezamlouvá. „Elektroodpady by měl mít možnost sbírat každý, kdo k tomu dostane povolení od státu po splnění zákonných podmínek, nikoli jen vybraná skupina,“ říká Havelka.

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maloobchody na českém venkově ovládnou Maďaři. Kupují další řetězec

17. dubna 2024  14:08

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil maďarské skupině Oriens nákup maloobchodního...

Horkovod dodá Brnu teplo a zbaví ho závislosti na plynu, říká ředitel Tepláren

20. dubna 2024

Premium Projekt horkovodu vedoucího z Jaderné elektrárny Dukovany do Brna byl po desetiletích přerušení...

Každá pátá firma v Česku je nefunkční. Povinnosti mají stejné jako ty živé

20. dubna 2024

Zombie firmy. I tak se v Česku nazývají společnosti, které jsou zapsané v obchodním rejstříku, ale...

Nejlepší letiště pro rok 2024 má Katar, Ruzyně se do top 100 nedostala

19. dubna 2024

Titul pro nejlepší letiště světa si pro letošní rok odneslo mezinárodní letiště Hamad v katarském...

Britské mléčné farmy chrlí hnůj do řek. Ochránci přírody volají po nápravě

19. dubna 2024

Mléčné farmy ve Spojeném království znečišťují životní prostředí a vylévají velké množství...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...