Nová značka by měla zákazníkům pomáhat

Kdo by nechtěl mít v obchodě jistotu, že snadno pozná kvalitu? Jak se ale v současné džungli značek na výrobcích vyznat? Řešením by byl jeden jediný symbol, který by zaručoval, že předmět zájmu zákazníka bude nejen správně fungovat, ale prošel i všemi zkouškami bezpečnosti a kvality.
Kdo by nechtěl mít v obchodě jistotu, že snadno pozná kvalitu? Jak se ale v současné džungli značek na výrobcích vyznat? Řešením by byl jeden jediný symbol, který by zaručoval, že předmět zájmu zákazníka bude nejen správně fungovat, ale prošel i všemi zkouškami bezpečnosti a kvality. Měla by jím být nová značka shody ČSN-TEST, podobná jako DIN-Geprüft v Německu, BSI-Testing v Anglii nebo NF ve Francii.

Pro zákazníka je signálem, že výrobek prověřila akreditovaná zkušebna od hlavy až k patě ve všech důležitých parametrech. Pokud tuto značku nese například hračka, znamená to, že nemá žádné ostré hrany, neskládá se z drobných částí, které by malé děti mohly spolknout, a rovněž materiál, z něhož je vyrobena, neobsahuje škodlivé látky a neohrozí děti ani v jiných ohledech. Zároveň říká, že hračka správně funguje a jednotlivé části jsou vyrobeny v předepsané kvalitě. Značku zatím nese jen pár výrobků na trhu, jako jsou koloběžky, hasicí přístroje, bezpečnostní petlice, visací zámky nebo odsavač pilin. Zda se v budoucnu na trhu víc rozšíří, bude záviset především na vůli výrobců a dovozců zaplatit za další kontrolu. "Zkoušky pro značku shody by se neměly příliš odrazit v ceně, část jejich nákladů hradí již nyní stát finančním příspěvkem pro malé a střední podniky," tvrdí Václav Voves z Českého normalizačního institutu. Novinka ČSN-TEST doplňuje značení CCZ, které se u nás používá déle než tři roky. Oba symboly mají na první pohled podobný význam - garantují bezpečnost a znamenají shodu s normami. CCZ se ale vztahuje jen k výrobkům, na které musí podle vládního nařízení výrobce nebo dovozce vydat prohlášení, že jsou bezpečné. Je pak jen na něm, jestli si ověření této podmínky zajistí sám, nebo o něj požádá některou akreditovanou zkušebnu. "Pravdivost prohlášení o shodě zkoumá Česká obchodní inspekce, ale většinou až když dojde k nějakému problému," říká Marcela Populová z Elektrotechnického zkušebního ústavu, jedné ze čtyř laboratoří u nás, které potřebné kontroly provádějí. "Naproti tomu výrobce, který získal na své zboží značku ČSN-TEST, si na sebe upletl bič. Zákazníkovi totiž vysílá signál, že jeho větší důvěru zaplatil stálým a nezávislým dozorem nad vlastní výrobou."

Rozdíl mezi značkami

ČSN-TEST

- dobrovolná značka
- testy musí být provedeny v nezávislé zkušebně
- je vhodná pro všechno spotřební zboží, na které se vztahují technické normy, tedy i to, které musí mít značení CCZ (ale nemůže ho nahradit)
- týká se bezpečnosti, kvality, správné funkce i konstrukce výrobku

CCZ

- povinné značení jen pro stanovené výrobky podle vládního nařízení (např. hračky, výtahy, některé elektrospotřebiče)
- testy nemusí být provedeny v pověřené zkušebně
- týká se především bezpečnosti výrobku