Nové byty? Drahé, i když pomůže stát

Přestože vláda letos na podporu bydlení formou zvýhodněných hypoték a stavebního spoření utratí skoro osm miliard korun, přestože úroky z hypotečních úvěrů spadly pod devět procent a ceny nemovitostí jsou nebývale nízké, zájem o nové byty klesá. Lidé totiž nemají peníze na nákup nových bytů ani v případě, že jim pomáhá stát. "Průměrný výdělek české domácnosti stačí sotva na jeden metr čtvereční nového bytu - to je ten problém," říká ředitelka odboru bytové politiky na ministerstvu místního rozvoje Daniela Grabmüllerová.Máte se svým partnerem takový příjem, aby jste si mohli dovolit vzít hypotéku? Hlasujte v anketě.
Nejnižší ceny nových bytů se přitom v různých regionech pohybují od 15 do 20 tisíc korun za metr.

Zatímco loni vydaly úřady povolení na výstavbu 17 322 bytů, letos byl zájem o pětinu nižší.

Malý zájem o půjčky na nové byty sledují i banky. "Letos se výrazně snížila částka, kterou si lidé půjčují. Dokazuje to, že si pořizují levnější byty. Významně přitom převažuje poptávka po úvěrech na staré byty a jejich rekonstrukci," říká mluvčí Českomoravské hypoteční banky František Pavelka.

Zatímco loni byla průměrná výše jednoho hypotečního úvěru 1,8 milionu korun, letos už je to jen zhruba milion.

I v případě úvěrů ze stavebního spoření jdou dvě třetiny peněz na koupi starých bytů a jejich rekonstrukci.

Proč však lidé nedosáhnou na získání nového bytu ani tehdy, když jim pomáhá stát? K získání výhodného úvěru je totiž potřeba splnit dvě podmínky: mít několik set tisíc korun naspořeno a poté být schopen řadu let splácet několik tisíc korun měsíčně. Málokdo dokáže splnit obě najednou.

"Pro mladé lidi, kteří dost vydělávají, ale ještě nemají naspořeno, je hlavní problém, že třetinu ceny musí složit v hotovosti. Hypotékou, na kterou by svými příjmy dosáhli, se dá hradit jen sedmdesát procent ceny," říká ředitel stavební firmy Ekospol Evžen Korec.

Rodinám s nižšími příjmy, kterým se po několika letech podaří naspořit 300 tisíc korun, zase hypoteční banky nedají úvěr kvůli obavám, že ho nedokážou splácet.  Když si například chce rodina s jedním dítětem do šesti let koupit byt za milion korun, musí mít čistý měsíční příjem téměř 14 tisíc, aby hypoteční úvěr získala. Měsíční splátky pak dosahují po dobu dvaceti let 5800 korun.

Pokud by šlo o nákup nového bytu, stát uhradí část úroků a splátka se může snížit až na 3990 korun. "Čtyři tisíce měsíčně už by si řada rodin mohla dovolit, jenže hypoteční banky ve skutečnosti zkoumají, jestli je rodina schopná splácet úroky v plné výši bez státní podpory. I kvůli tomu řada rodin na hypotéku nedosáhne," vysvětluje Pavel Velebil z realitní kanceláře Tide Reality.

Úvěr navíc často nezískají ani lidé, kteří stanovený příjem splňují jen velmi těsně. "Máme zkušenost, že takoví lidé po roce nebo dvou najednou přestanou platit, protože začnou potřebovat peníze i na něco jiného," vysvětluje mluvčí Českomoravské hypoteční banky František Pavelka.

Právě proto, že každé skupině rodin chybí k získání nového bytu něco jiného, navrhují odborníci více řešení.

Mladé páry s vyššími příjmy, ale bez dostatečných úspor, mohou začít se stavebním spořením, kde po pěti letech dohromady naspoří v nejvýhodnější variantě 250 tisíc korun - oba ukládají 18 tisíc ročně a získají státní podporu po čtyřech tisících. Pak mají šanci na hypotéku. "Pro tyto lidi byla také určena státní bezúročná půjčka ve výši 200 tisíc korun.
Ta však byla špatně nastavena, neboť ji získávali jiní žadatelé, než bylo zamýšleno.

Doufáme, že pro příští rok se nám podaří upravit podmínky této půjčky tak, aby pomáhala tam, kde má," říká ředitelka Daniela Grabmüllerová.

Pro rodiny, jež mají úspory, ale potýkají se s nízkými příjmy, pak ministerstvo chystá možnost získat státní podporu k úrokům z hypotéky i v případě nákupu starších, a tedy levnějších bytů.

Jak se dá získat byt za pomoci hypotéky

(ceny v korunách)

600 000
starší 25 metrů čtverečních v Praze
nový 40 metrů čtverečních mimo centra
starší 60 metrů čtverečních mimo centra

1 000 000
starší 50 metrů čtverečních v Praze
nový 20 - 25 metrů čtverečních v Praze
nový 60 metrů čtverečních mimo centra

1 500 000
starší 70 metrů čtverečních v Praze
nový 50 metrů čtverečních v Praze
nový 80 metrů čtverečních mimo centra

Splátka v hotovosti 180 000 300 000 450 000
Typ bytu starý nový starý nový starý nový
Čistý příjem* (2 dospělí) 10 800 9 700 13 700 11 900 17 400 15 250
Čistý příjem* (2 + 1 dítě) 12 900 11 800 15 800 14 000 19 500 17 350
Měsíční splátka ** (20 let) 3 486 2 391 5 811 3 986 8 717 6 631

* pokud rodina nedosahuje tohoto příjmu, hypoteční banka neposkytne úvěr
** u nových bytů je splátka nižší díky státní podpoře ve výši 4 % z úroků                                                                

 Pramen: Českomoravská hypoteční banka