Zahraniční dělníci si nemohou odpočítat 2 070 Kč jako slevu na dani.

Zahraniční dělníci si nemohou odpočítat 2 070 Kč jako slevu na dani. | foto: Profimedia.cz

Nové daně vyhánějí z Česka zahraniční dělníky

  • 139
Téměř čtvrt milionu zahraničních pracovníků v Česku s lednovou výplatou zjistí, že si vydělali méně než jejich čeští kolegové. Může za to daňová reforma. Na ní sice měli vydělat všichni, přesto dostane dělník z Česka se stejnou hrubou mzdou o 2 070 korun více než Polák či Slovák.

Podle nového zákona o dani z příjmu totiž takzvaní daňoví nerezidenti nemohou uplatňovat slevu na dani ve výši 2 070 korun měsíčně. Nárok na ni budou mít až za rok a ještě pod podmínkou, že si v Česku vydělali více než devadesát procent všech příjmů za rok. Nová opatření se týkají přibližně 240 tisíc cizinců, odhadem devadesát procent z nich zahrne finanční úřad do kolonky "daňový nerezident".

"Jednoduše řečeno je to člověk, který nemá u nás trvalé bydliště," říká daňový poradce Radek Jakubský.

Některé firmy už reakci cizinců na nižší plat poznaly. "Když jsme je o změně informovali, reagovali tak, že už do práce nepřijdou," napsal v dopise ministru financí majitel firmy CiS Systems z Nového Města pod Smrkem Peter Wöllner.

Liberecká společnost Denso řeší dotazy týkající se této problematiky každý den, ve firmě pracuje několik stovek Poláků. "Reakce na to nebyla rozhodně pozitivní, těžko to chápou. Zvláště když jejich čeští kolegové dostanou více," uvedla Ivana Koutová z Densa.

Zvýšila se zmetkovitost
"Berou to jako diskriminaci. Zatím nikdo neodešel, ale až dostanou výplatní pásku, bude to horší," uvedl personální ředitel společnosti Trelleborg Hrádek nad Nisou Pavel Lukáš.

Podle odborového předáka Milana Šubrta jsou cizinci velmi nespokojeni. "Pro lidi, kteří nemají vysoké příjmy, jsou dva tisíce měsíčně velký výpadek v jejich rodinné kase. I když by ho měli dostat příští rok zpět," vysvětlil Šubrt, podle kterého v řadě firem s cizinci okamžitě stoupla zmetkovitost. "Ztratili prostě motivaci kvalitně pracovat,“ dodal.

Cizincům přitom hrozí, že o peníze přijdou. Kromě podmínky, že si v Česku vydělají více než devadesát procent ročních příjmů, musí tu také podat daňové přiznání. Pokud sem přijede Slovák na tři měsíce a zbytek pracuje na Slovensku za srovnatelnou mzdu, o slevu na dani přijde.

Stát může vracet až 6 miliard
Nejde přitom o malé částky: pokud by stát vracel příští rok všem slevu na dani, musel by počítat s výplatou bezmála šesti miliard korun. Podniky už v závěru roku zatlačily na vládu, aby problém řešila.

"Pokud nedojde ke změně, mělo by to negativní dopad na všechny firmy, přišly by o zaměstnance," vysvětlil šéf Svazu průmyslu Jaroslav Míl. Podniky přitom bojují s nedostatkem zaměstnanců a příliv cizinců jim pomáhá tento problém řešit.

"Chceme, aby měli cizinci stejné podmínky jako Češi," dodal prezident Asociace poskytovatelů personálních služeb Luboš Rejrcht.

Personalisté se bojí
Obavy neskrývají personální agentury: třeba na Slovensku klesá nezaměstnanost a platy rostou – česká daňová past by se mohla stát poslední kapkou, kvůli které by se slovenští dělníci mohli začít vracet domů.

"Až padesát procent zahraničních pracovníků může během prvního čtvrtletí neřízeně opustit svou práci," uvádí ve své analýze agentura Trenkwalder. Proto vymýšlí způsoby, jak je v Česku udržet.

"Snažíme se to kompenzovat ve spolupráci s našimi klienty, například navýšením příspěvku na ubytování," uvedl Martin Jánský ze společnosti Adecco.

Ministerstvo financí slovy svého mluvčího Ondřeje Jakoba připustilo chybu a chystá se zákon změnit. "Praxe ukazuje, že to je problém," říká Jakob. Podle něj už je ve Sněmovně pozměňovací návrh, který by měl projít co nejdříve hlasováním.