Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nové stropy na odvody pojistného dopadnou i na samotné firmy

  • 25
Nejen špičkoví manažeři si od příštího roku kvůli zvýšení hranice (tzv. stropu), nad níž se neplatí odvody na sociální a zdravotní pojistné, pohorší. Výrazně zchudnou také některé společnosti.

Zatímco letos obě dávky platí lidé jen do chvíle, než jejich mzda od začátku roku překročí hranici 48násobku průměrné měsíční mzdy, od 1. ledna 2010 to bude už 72násobek. Strop se tak z letošních 1,13 milionu zvýší na 1,71 milionu korun.

Zatímco letos výhody stropů pocítí každý se mzdou nad 94 tisíc měsíčně, od příštího roku si výhod zastropování užijí jen lidé s platem nad 142 tisíc hrubého.

Stropy jsou však výhodné i pro zaměstnavatele. V případě překročení stropu totiž pojistné neodvádějí nejen lidé, ale ani firmy. A čím víc skvěle placených pracovníků společnost zaměstnává, tím více ušetří.

Například státní podnik Řízení letového provozu (ŘLP) díky stropům ušetřil v roce 2008 na pojistném 170 milionů korun. Přestože průměrné mzdové náklady na zaměstnance vzrostly ze 110 na 116,5 tisíce korun.

V příštím roce si však podnik zase desítky milionů připlatí. "Musíme s těmito náklady počítat. Změna je samozřejmě zakomponována i do rozpočtu na rok 2010," uvedl Richard Klíma, mluvčí ŘLP.

Podle daňového odborníka Radka Dyntara ze společnosti Ernst & Young sice s firmami už od léta poradci diskutují, co s vyššími náklady udělat, přesto mnoho firem nic konkrétního nepodniká.

"Někde se to řeší tak, že z klíčových zaměstnanců uděláte spoluvlastníky a příjem jim vyplácíte jako dividendu. Další možností je manažery přemístit do ciziny. K tomu ale potřebujete reálný podnikatelský příběh," vysvětluje Dyntar s tím, že musí být zachován princip daňového rezidentství.

"Radíme firmám, ať v zahraničí svým lidem zajistí bydlení, manažeři odhlásí své děti v Česku z kroužků a škol a odstěhují své domácnosti," popisuje Dyntar. Tato řešení jsou však pro firmy moc nákladná, tak raději nepodnikají vůbec nic.

Manažeři bez kompenzací

Ani směrem k uspokojení manažerů, kteří si pohorší o desítky tisíc korun ročně, firmy neplánují "odškodné". "Nemáme informace o tom, že by zaměstnavatelé chystali jakékoli kompenzace za zvýšení stropů pojistného," říká Petr Boldiš, konzultant z poradenské společnosti Mercer.

"Věřím, že v uplynulých letech by se firmy bály odlivu svých šéfů a chlácholily by je speciálními benefity. Letos ale ředitelé nejsou v takové pozici, aby mohli žádat nějaké kompenzace. Firmy si to nemohou dovolit," soudí Daniel Svoboda, manažer, který do léta zastával pozici generálního ředitele Sony v ČR a nyní je nezávislým marketingovým konzultantem.

Zvýšení stropů navíc podle Dyntara může snížit přitažlivost Česka u zahraničních společností, které sem i díky limitům na odvody a přijatelným daním často přesouvaly regionální ředitelství. "To je nebezpečné. Sice daně a odvody na pojištění u nás stále nejsou tak vysoké, ale to se může změnit. Pak pozice Česka jako místa regionálních poboček může být poškozena," přemítá Dyntar. Na druhou stranu třeba VZP odhaduje, že díky této změně se na zdravotním pojištění vybere o 1,5 miliardy více.

Navíc Poslanecká sněmovna bude ve třetím čtení nejpozději do ledna jednat o návrhu úplného zrušení stropů z dílny poslanců KSČM. Pro návrh zřejmě zvednou ruce i poslanci ČSSD a nejistý je postoj nezařazených a některých lidoveckých poslanců.

,