Nové vinice nebudou, vinaři jsou rozladěni

  • 38
Až Česká republika vstoupí do unie, rozšiřování vinic se navždy zastaví. Vláda rozhodla, že vinaři budou moci rozšířit vinice a vysadit nové porosty jen na ploše pouhých dvou procent výměry v době vstupu do EU. Zakládání nových vinic už nebude možné.

České ani moravské vinaře takové rozhodnutí nepotěšilo. "Jsme z toho zklamaní, počítali jsme s pěti až sedmi procenty," lituje sklepmistr společnosti Agrosovín Boršice František Dudešek.

Vinaři původně chtěli, aby od unie získali výjimku pro výsadbu pěti set hektarů nových vinic. Výsledek je přibližně poloviční.

"Je to škoda, pěstitelé révy v poslední době získávali znovu elán a možná by do rozšiřování šli," říká vinař Josef Kadlčík z Hluku. "Na druhou stranu, kdo chtěl, stihl nové vinice vysadit. My jsme založili pět nových hektarů."

Někteří pěstitelé si ale stěžují na nedostatek peněz nebo času na získání nových vhodných pozemků, na nichž by stihli vytvořit nové vinice ještě před vstupem do unie.

"Chtěli bychom rychle zasázet nové rostliny, ale nemáme vlastní pozemky, takže už asi rozšíření vinic nestihneme," uvedl Vojtěch Kušina z mělnické zahradnické školy, který se vinařstvím zabývá.

Po přistoupení k unii budou moci vinaři kromě nepatrného rozšíření vinohradů o zmíněná dvě procenta plochy už jen obnovovat porosty.

ČTĚTE TAKÉ:
Speciální příloha Víno 2003
V České republice přitom stačí produkce ze současných 12 tisíc hektarů pokrýt zhruba polovinu tuzemské spotřeby.

"Ve světě je vinic nadbytek, ale u nás je jich málo a polovina vína se dováží ze zahraničí. Teď asi vinaři tolik ploch nestačí osázet, možná tak na 15 tisíc hektarů, ale i tak to bude málo a víno se bude muset importovat," dodal Kušina.

CO JE VINICE PODLE ZÁKONA

Pro účely zákona se rozumí vinicí pozemek nebo pozemky s trvalým porostem révy vinné nebo révy podnožové o celkové ploše nejméně 1 000 m2 u jednoho pěstitele.
Celý vinařský zákon najdete ZDE.

,