Ministerstvo zemědělství plánuje udělat z krokodýla nilského jateční zvíře.

Ministerstvo zemědělství plánuje udělat z krokodýla nilského jateční zvíře. | foto: Profimedia.cz

Česko bude moci chovat krokodýly na maso, dovoz je ale zakázaný

  • 243
Dovoz krokodýlího masa do Česka je zakázaný. Připravovaná vyhláška by ale u nás měla povolit chov krokodýlů na maso. ČR se tak v EU stane unikátem a podnikatel v zemědělství Andrej Babiš, který vlastní jedinou krokodýlí farmu v zemi, se bude moci zbavovat přerostlých a drahých plazů, které letos získal.

Jediné krokodýlí maso, které v Česku bude zřejmě už letos legálně v nabídce, bude krokodýl z Moravy. Krokodýlí farma ve Velkém Karlově u Znojma, kterou spolu s Agro Jevišovice získal zemědělský gigant Agrofert miliardáře Andreje Babiše, zřejmě ještě letos dostane od ministerstva zemědělství povolení krokodýly porážet a zpracovávat.

Vyhláška je momentálně v připomínkovém řízení. Popisuje vybavení jatek, ale ne způsob porážky. Při ní se krokodýl omráčí elektrickým proudem do zátylku a následně se mu přeřízne mícha.

"Dnes můžeme jednotlivé krokodýly jedině prodávat chovatelům. Vyhláška představuje nové možnosti," uvedl Milan Feranec, finanční ředitel Agro Jevišovice. Farma dosud sloužila jako jednodruhová zoo, na kterou se jezdí dívat školní zájezdy i rodiny.

Vyhláška, kterou se původní majitel plazů snažil neúspěšně prosadit od samého začátku chovu, přichází právě včas, plazi právě dosahují jateční váhy. Česko se tak stane jedinou zemí EU, kde bude možné krokodýly porážet a zpracovávat.

Chov je příliš drahý, stěžuje si farma

Chov 250 krokodýlů je podle Ferance ztrátový, loni farma vykázala 800tisícovou ztrátu. Žrádlo zemědělci pořídí víceméně zadarmo - na farmu vozí podměrečná kuřata ze sesterské drůbežárny. Teplo však vyjde draho. V zimních měsících představuje náklady až 80 tisíc měsíčně. "Teplo je obrovský handicap. V Africe chovají krokodýly s minimálními náklady," poznamenává bývalý manažer karlovského projektu Josef Čep. Krokodýlí farmy fungují v Jihoafrické republice, Austrálii, Thajsku či na Kubě.

Většiny krokodýlů by se nový majitel postupně rád zbavil. "Nebude chtít rozšiřovat chov, nebyl to nejlepší nápad," poznamenal Feranec. "Umím si představit, že porazíme pár kousků a vyzkoušíme zájem," dodává. Zemědělci si zřejmě ponechají jen několik desítek plazů jako lákadlo pro agroturistiku.

Kolik se do Česka dovezlo masa

Aktuální situace zemědělcům nahrává: Česko totiž nemůže maso zubatých plazů dovážet. "Krokodýlí maso je takzvaná neharmonizovaná komodita, tudíž podle Evropské komise může členská země dovézt krokodýlí maso ze třetí země na základě bilaterální dohody. My žádnou nemáme," uvedl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Správa na to přišla zhruba před dvěma lety, do té doby bylo maso k dostání i v Makru, stejně jako dnes maso ze pštrosa nebo klokana.

Maso z krokodýlů se asi dováží nelegálně

Jak to, že se tedy krokodýl v jídelníčku restaurací objevuje? Jsou dvě možnosti: buď jde o staré zásoby, nebo je maso dovezené ze země Evropské unie, která dohodu má. Maso by sice nemělo opustit území dotyčné země, ale to těžko někdo uhlídá.

Krokodýlí farmu převzal Agrofert spolu s hektary zemědělské půdy, masnou a mléčnou výrobou a dalšími aktivitami Agrodružstva Jevišovice. To dlužilo Agrofertu údajně desítky milionů korun za dodávky osiv a hnojiv.