Nové zdroje kalifornské klimatizace nespasí

  • 6
Kaliforňané mohou doufat v léto s relativním dostatkem elektřiny. U Pittsburghu totiž otevřela společnost Calpine Corporation už třetí nový zdroj elektrického proudu za posledních čtrnáct dní. Jmenuje se Los Medanos Energy Center, pracuje na zemní plyn a vyprodukuje 555 megawattů elektřiny. Ani tři nové elektrárny ale nemohou uspokojit nároky kalifornských klimatizačních jednotek během léta.

Spolu s dvěma o pár dní staršími sestrami vyrobí elektrárna proud pro zhruba 1,4 milionu domácností. Novou továrnu vlastní společnost Calpine Corporation. Jí patří také před několika dny zprovozněná Sutter Energy Center s výkonem 540 megawattů na severu země.

Otevření nových zdrojů energie sice vlévá do žil obyvatel nejbohatšího státu USA optimismus, celkovou krizi tamního energetického sektoru ale neřeší. Zdá se, že zatím nic nezabrání tomu, aby se tradiční krize dostavila do slunné Kalifornie i v letošním létě.

Kvůli vysokým teplotám totiž 34 milionů Kaliforňanů touží po úniku do snesitelnějšího prostředí a sahají proto po vypínačích svých klimatizací. Megawatt proudu přitom stačí zásobovat asi tisícovku typických domácností.

Energetická instituce North American Electric Reliability Council vypracovala už v květnu zprávu, podle které se v létě může stát, že přísun elektřiny bude přerušen i na deset dní.

Katastrofický scénář se snažila zmírnit Kalifornská energetická komise, která tvrdí, že poptávka po elektřině (především ze strany podniků) v létě o deset procent klesá, proto se musí zkrátit i trvání možného výpadku proudu.

Guvernér chce snížit napětí
Minulý týden také guvernér Kalifornie Gray Davis požádal regulační orgány, aby umožnily snížení napětí o přibližně 2,5 procenta. Toto opatření sice sníží intenzitu světla, ale může ušetřit až 500 megawatů elektřiny, což se rovná výkonu velké elektrárny.

Energetická krize postihla Kalifornii už v lednu,když se tradiční distribuční společnosti přiblížily bankrotu kvůli špatně provedené liberalizaci energetiky. Ta totiž na jedné straně uvolnila velkoobchodní ceny a umožnila zdražit výrobcům elektřiny, na druhé straně však nadále regulovala ceny pro odběratele.

Distributoři tedy nakupovali stále dráž, do konečných cen však tento nárůst promítat nemohli. Několik dní se tehdy musely domácnosti i firmy smířit s dlouhotrvajícími výpadky proudu.

Gray požaduje, aby celou věc posoudila komise, která má na starosti veřejné služby.

Art Rosenfeld, člen Kalifornské energetické komise, řekl, že případná změna napětí bude provedena najednou a potrvá po celé léto.

Snížení napětí v síti o tři až pět procent úspěšně použila během energetických nouzí společnost PJM, jeden z největších dodavatelů v zemi, pokrývající Pensylvánii, New Jersey, Delaware, Maryland, Virginii a District of Columbia. 

,