Novela obchodního zákoníku prošla v senátním znění

Posílit důvěru zahraničních investorů, zlepšit orientaci v českém právním systému a sloučit obchodní právo s právními normami EU - to jsou hlavní cíle novely obchodního zákoníku, kterou ve čtvrtek na svém zasedání schválila Poslanecká sněmovna. Zákon nakonec prošel ve znění upraveném Senátem. Pozměňovací návrhy doporučil přijmout i ministr spravedlnosti Otakar Motejl.


Novela zvyšuje ochranu věřitele v obchodním styku například tím, že se zvyšují limity minimálního základního jmění společnosti s ručením omezeným z dosavadního sta na dvě stě tisíc korun.

U akciové společnosti bude o výši základního jmění rozhodovat veřejná obchodovatelnost akcií. Pokud bude mít zájem o veřejné obchodování, musí mít základní jmění 20 milionů korun. Nebude-li mít zájem, stačí dva miliony namísto dnešního jednoho.

Novela chrání členy kapitálových společností a členy družstev před možným zneužíváním funkce ve statutárních orgánech a posiluje ochranu menších společníků. Stanoví například i to, že fyzická osoba nebude moci být společníkem ve více než třech společnostech s ručením omezeným.

Ministr Motejl zdůraznil, že snaha o sladění s normami EU je vedena pragmatickou potřebou přiblížit český obchodní právní život obchodně právnímu životu "rozhodující části Evropy" tak, aby pozice českých podnikatelů byla založena na právním systému srovnatelném se systémem EU.

Komplex senátních pozměňovacích návrhů například zmírňuje podmínky pro vykonávání funkce ve statutárních orgánech obchodních společností, řeší možnost využití nepeněžních vkladů při vstupu do obchodních společností a problematiku jejich ocenění.

Novela obchodního zákoníku odstraňuje nedostatky nebo rozpory s obvyklou zahraniční úpravou. Jde například o firemní právo, způsob zápisu osob do obchodního rejstříku, možnosti zakládání společností podle zahraničního práva, změny právní formy obchodních společností a družstev a v neposlední řadě upisování akcií na základě veřejné výzvy.