Novela zákona ceny hovorů příliš nesrazí

  • 1
Poslanci schválená novela telekomunikačního zákona jen málo utlumí dopady očekávaného zdražení telefonování pro domácnosti. A to i přes to, co říká ministr informatiky Vladimír Mlynář: "Zákon povede k větší konkurenci, a tak v důsledku i k poklesu cen."

Konkurenti Českého Telecomu uznávají, že jde o důležitý krok. Tvrdí však, že neznamená automaticky snížení cen. "Nelze očekávat dramatické snížení cen pro domácnosti," říká Romana Tomasová z Contactelu.

"Očekáváme opět náročná jednání s Telecomem, případně i telekomunikačním úřadem. To reálný vstup konkurence zdrží," doplňuje David Duroň z GTS.

O desetinu by však díky novému zákonu mohl klesnout měsíční poplatek za internet.

Internet se možná dočká paušálu
Jak zlevnit internet? Donutit Český Telecom, aby do domácností pustil i své konkurenty. Cesta vede přes tzv. poslední míli, což je od kabelu od ústředny až do bytu, kterou si operátoři od Telecomu pronajmou a budou ji sami spravovat.

A to jim umožní zlevnit i služby, jako je internet. "Operátoři totiž nebudou závislí na jednotkové ceně za minutu spojení a dostanou více prostoru k různým nabídkám. Například k zajímavější ceně za připojení k internetu," říká David Duroň z GTS.

Pronájem linek umožňuje zavést do domácností přístup k internetu za pevný měsíční poplatek. Ten však zpětně zdraží růst daní. Operátoři se zatím neshodli, o kolik bude konkurence moci snížit cenu, a zmírnit tak dopad zvýšení DPH z 5 na 22 procent u telekomunikačních služeb. Celkově však jistě půjde o zdražení.

"Rozhodně nezbrzdí zdražení v celém rozsahu 17 procent," míní Romana Tomasová z operátora Contactelu. Kvůli možnému zdržování jednání o cenách za pronájem linek ze strany Telecomu bude zřejmě muset nakonec o cenách rozhodnout telekomunikační úřad.

"Regulátor by měl za přístup na síť nastavit férovou cenu podle nákladů," říká Richard Stonavský z Aliatelu.

V Německu podobně zasahoval úřad, když cena za pronájem místního vedení byla pro alternativní operátory dražší než pro koncové zákazníky. Konkurence tak neměla šanci nabídnout lepší ceny.

V Holandsku tamní regulátor stanovil, že cena pro operátory musí být na 60 procentech ceny měsíčního paušálu pro domácnosti, ale ani to nevedlo k masovému rozmachu pronajímání linek.

,