Vysílač na Pradědu (ilustrační snímek)

Vysílač na Pradědu (ilustrační snímek) | foto: Daniel Ščerba

Začíná boj o klíčovou novelu. Operátoři ji touží změkčit, satelitáři shodit

  • 4
Sněmovní hospodářský výbor začíná ve středu ve zrychleném - dvacetidenním - režimu projednávat novelu zákona o elektronických komunikacích, kterou v prvním čtení schválili poslanci. Tím se také otevírá hra pro lobbisty mobilních i satelitních operátorů, kteří se budou snažit předpis změkčit nebo rovnou shodit. V minulosti v tom byli velmi úspěšní.

Mezi věci, které čeští mobilní operátoři „umí“, patří pozměňovací návrhy. Prokázali to už třeba v roce 2014, když pomocí návrhu poslance ANO Stanislava Pflégera znesnadnili zákazníkům odejít při změně smlouvy ze strany operátorů.

Nebo koncem roku, kdy Václav Snopek z KSČM upravil spotřebitelský zákon tak, že na zákaznických linkách zůstala drahá „osmičková“ čísla, ze kterých mají operátoři více peněz. Bezskrupulóznost jeho postupu zvýraznil fakt, že v historii elektronického dokumentu „jeho“ návrhu byl tehdy dokonce jako autor posledních úprav lobbista Vodafonu. Jinými slovy – není pochyb, že si ho doslova napsali operátoři.

Právě „pozměňováky“ budou pravděpodobně jednou z nejsilnějších zbraní i v aktuálním boji o novelu zákona o elektronické komunikaci. Tedy předpisu, který má vztah mezi operátorem a zákazníkem vrátit do rovnovážnější polohy.

Teď si poslanci sypou popel na hlavu

Operátoři to tentokrát asi nebudou mít tak jednoduché jako dřív. Z drahých mobilních dat a obecně boje za práva zákazníků se stalo předvolební téma. Přinést nějaký, byť na první pohled nenápadný pozměňováček, se pak nemusí v kampani vyplatit.

Na projednávání ve výboru i v úterý při prvním čtení zaznívala od poslanců sebekritika. Kladně se zákonodárci v rozpravách stavěli i k pasážím, které umožní zákazníkovi beztrestně ukončit smlouvu při jakékoli změně ze strany operátora nebo snížení doby na přenos čísla ke konkurenčnímu operátorovi na deset dní.

Polemika se vedla jen o tom, zda tyto změny opravdu rozhýbou trh natolik, aby mezi sebou operátoři začali o běžné uživatele tvrdě soutěžit a tím srazili ceny tarifů s mobilními daty, které Česko řadí na evropský chvost.

Předseda Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromír Novák věří, že se ceny sníží (rozhovor s ním čtěte zde). Tuto logiku ve svém premiérovém ministerském proslovu ve Sněmovně obhajoval i nový šéf resortu průmyslu, a tudíž předkladatel zákona Jiří Havlíček (ČSSD). Jim oponovalo několik poslanců s tím, že změny nic nepřinesou.

Od operátorů a jejich Asociace provozovatelů mobilních sítí už vícekrát zaznělo, že se jim nelíbí možnost zákazníků při každé změně (třeba i formální) ukončit bez pokuty smlouvu. Zároveň nechtějí dát ČTÚ, který na jejich činnost dohlíží, možnost udělovat pokuty na základě procent z obratu – tedy místo milionů miliardy.

Satelitáři: Přechod na DVB-T2 je nedovolená podpora

Dalším, kdo chce novelu sestřelit, je Česká asociace satelitních operátorů (ČASO) zastupující Digi a Skylink. Její zástupci začali napadat druhou část zákona, která se věnuje přechodu na nový televizní vysílací standard DVB-T2. A s tím jsou spojeny nepopulární miliardové náklady televizních diváků na nové televize nebo set top boxy.

Satelitním operátorům vadí, že provozovatelé pozemního vysílání v čele s Českými radiokomunikacemi mají dostat stamilionové kompenzace za odejmutí části spektra a přechod na nový standard. A že jim stát prodlouží licenci na kmitočty (které si mobilní operátoři musí vydražit) do roku 2030. To označují za mnohamiliardovou nedovolenou podporu a tvrdí, že za to hrozí státu arbitráže.

Spojence už našli – argumenty satelitářů v úterý ve Sněmovně zopakoval poslanec Úsvitu Marek Černoch. Bránit se jim jistě nebudou ani mobilní operátoři. Kdyby celý zákon padl, nepřiškrtila by je ani spotřebitelská část novely.

Nový ministr Havlíček argumenty satelitářů vyvracel a hájil svůj resort tím, že druhá digitalizace jako taková je v pořádku. A že se kompenzace nebude vyplácet před evropskou notifikací. Tudíž nehrozí ani arbitráže.

Jak to celé dopadne, se díky odhlasovanému zrychlenému řízení dozvíme brzy. Už ve středu od půl druhé odpoledne se mimořádně schází hospodářský výbor a začne přijímat pozměňovací návrhy.