Telekomunikační věž na rozhledně Hrubý Jeseník na Nymbursku

Telekomunikační věž na rozhledně Hrubý Jeseník na Nymbursku | foto: Michal Hron, iDNES.cz

Telekomunikační novela začíná drhnout. Operátorů se zastali někteří poslanci

  • 129
Měla „zkrotit operátory“ a strany napříč Sněmovnou se shodly na jejím urychleném projednávání. Teď má ale novela zákona o elektronických komunikacích namále. Část poslanců totiž zaujaly námitky satelitních i mobilních operátorů. Do třetího čtení tak putuje novela bez doporučení hospodářského výboru Sněmovny. A hrozí jí prodlení nebo vrácení o krok zpět.

Jde přitom o důležitý předpis. Od jedné jeho části si šéf Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) a ministerstvo průmyslu slibují, že „zkrotí operátory“ posílí práva spotřebitelů a nepřímo tak zařídí zlevnění mobilních služeb (rozhovor čtěte zde).

Přehledně: vše o přechodu na nové digitální televizní vysílání

Druhá část potom zajišťuje tzv. druhou televizní digitalizaci. Tedy přechod na vysílací standard DVB-T2, kvůli kterému si Češi budou muset znovu vyměnit televizory či pořídit set top boxy. Operátoři pozemního vysílání totiž musí uvolnit část spektra mobilním operátorům a začnou tak vysílat v novém formátu.

Začátkem března - pár dní po konci ministra průmyslu Jana Mládka - se předsedové sněmovních stran v „gentlemanské dohodě“ shodli, že se novela zákona o elektronických komunikacích projedná zrychleně. Tedy, že výbor bude mít na projednání dvacet, nikoli běžných šedesát dní (informovali jsme zde).

Právě v hospodářském výboru ale nyní novela narazila. A to kvůli námitkám satelitních operátorů. Jejich argumenty a právní analýzu do formy pozměňovacího návrhu přetavil poslanec ODS Marek Benda.

Benda: Nechci novelu shodit, jen odložit

Satelitářům vadí jednak fakt, že provozovatelé pozemního vysílání v čele s Českými radiokomunikacemi mají dostat okolo devíti set milionů korun na přechod na nový standard. A potom, že jim zákon automaticky prodlouží licence až do roku 2030.

Obojí označují představitelé České asociace satelitních operátorů (ČASO) za mnohamiliardovou nedovolenou podporu, kterou Evropská komise nedovolí a zároveň může vyvolat arbitráže (o lobbingu k zákonu jsme psali zde). „Navrhovaná právní úprava přechodu na DVB-T2 je v rozporu s evropským právem i s českými právními předpisy,“ tvrdí Benda ve svém pozměňovacím návrhu.

První námitku zástupci ministerstva vyvraceli tím, že s nutností notifikace (o kterou je již požádáno) od Evropské komise se počítá. Nebude-li udělena, provozovatelé vysílání žádné peníze nedostanou. Spěch zdůvodňuje ministerstvo tím, že okolní státy mají náskok a začnou vysílače „přepínat“ dřív, což by způsobilo výpadky příjmu pro lidi v pohraničí.

Na Bendovu otázku, zda si je ministerstvo jisté, že automatické prodloužení licencí není také formou nedovolené podpory, už však žádná neprůstřelná odpověď nezazněla.

„Nechci celý zákon shodit. Jen posunout účinnost televizní části až na dobu, kdy bude jasné, že se o nedovolenou podporu nejedná,“ popsal pro iDNES.cz svou motivaci Benda, který se zároveň netajil tím, že ho s prosbou o podporu oslovili satelitáři.

Druhá námitka: proti pokutám odvozeným z obratu

Jeho kolega z ODS Adamec naopak tvrdí, že zájmy mobilních operátorů nehájí. I přesto, že jeho pozměňovací návrh s nimi souzní. Chce totiž zrušit navrženou možnost, aby ČTÚ mohl udělovat operátorům pokuty odvozené procenty obratu. Ty mají sloužit jako prevence v situacích, kdy dnešní maximálně možné pokuty v řádu milionů znamenají diametrálně jiný trest pro velké síťové operátory nebo malé virtuály.

Ani jeden z těchto pozměňovacích návrhů nakonec nezískal většinu hlasů členů výboru a tím pádem doporučení. Hlasování byla ale velmi těsná, když Bendu a Adamce podpořili kolegové z ODS, zástupci TOP 09 a jednou i předseda výboru Ivan Pilný z ANO.

Překvapivě nakonec, když se šest poslanců ze dvanácti přítomných zdrželo hlasování, nezískal doporučení výboru ani návrh novely jako celek.

Ve třetím čtení se tak v půlce května bude projednávat bez něj. Pokud jestli. Pilný totiž zároveň řekl, že před tím ještě požádá o hlasování o jeho vrácení do druhého čtení, aby byl čas ho projednat.

Náměstek ministra průmyslu Marek Ondroušek, který má za úkol novelu provést legislativním procesem, je ale přesto optimistický. „Myslím si, že to stihneme,“ říká i s odkazem na fakt, že na výboru ve středu chyběli jeho straničtí kolegové z ČSSD, kteří ve Sněmovně novelu podpoří.