Lidé s regulovanými nájmy si připlatí. Někde mohou činže narůst až o polovinu. Ilustrační foto

Lidé s regulovanými nájmy si připlatí. Někde mohou činže narůst až o polovinu. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Novoroční zdražení „potáhnou“ regulované nájmy a daně z benzinu

  • 96
Přestože ceny v posledních měsících klesají, v lednu nás zásluhou položek regulovaných státem čeká každoroční skok. Podle propočtů MF DNES a odhadů analytiků by měl být nárůst podobný jako na začátku letošního roku, kdy šly ceny nahoru o 1,5 procenta. Od ledna se totiž mění daň z přidané hodnoty. Nižší sazba se zvyšuje z 9 na 10 procent, vyšší pak z 19 na 20 procent.

Výrazněji vzrostou také spotřební daně, které se platí u tabákových výrobků, alkoholu, benzinu a nafty. Lidé v bytech s regulovaným nájmem si připlatí navíc nejčastěji mezi dvaceti a čtyřiceti procenty.

V některých menších městech činže porostou o více než polovinu.
Zvýšenou DPH a spotřební daně však na sebe u některých druhů zboží zčásti vezmou samotní prodejci. V českém maloobchodě totiž panuje silná konkurence a nikdo se nechce pustit do zdražování jako první.

"Minimálně do poloviny ledna se budou řetězce navzájem monitorovat a bude se čekat na diskontní prodejce," předpokládá Zdeněk Juračka, šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu a zároveň družstevních obchodů Coop.

Vyskakovat si podle něj nebudou moci ani prodejci elektra či obuvi a oděvů, jejichž obchody jsou kvůli propadu poptávky nyní prakticky neustále "ozdobené" nápisem sleva.

Desetníky si připlatí pivaři, přes korunu motoristé

Část své marže budou muset oželet také pivovarníci. Spotřební daň se na lahvi desetistupňového piva projeví padesáti haléři. Podle výkonného ředitele Českého svazu pivovarů a sladoven Jana Veselého ji budou muset výrobci promítnout do cen.

"Jinak by to poměrně velká část z nich nepřežila," říká Veselý. Jak se jim to podaří, bude záležet na tvrdých jednáních s obchodními řetězci.

Samy pivovary své cenové plány kvůli obavám z antimonopolního úřadu oficiálně komentovat nechtějí. "Dá se čekat, že pár desetníků navíc velké pivovary na řetězcích vyboxují. Poroste tak obliba ultralevných piv," předpokládá zdroj z velkého pivovaru. Více než lahvové pivo by mělo zdražit točené, u nějž není tlak na cenu tak silný.

Daň se o pětikorunu za litr zvyšuje také u tvrdého alkoholu, obchodníci se jim proto snaží předzásobit. Největší výrobci, Stock a Granette, proto už v minulých týdnech najeli na režim nepřetržité výroby. Žádná změna nenastane u vína, které je od spotřební daně osvobozeno.

Jedinou významnější položkou, u níž je už nyní jistota snížení ceny, je elektřina. Přestože cena samotného proudu spadla až o 15 procent, zlevnění bude nakonec mnohem mírnější. Do konečné ceny se totiž promítne zvýšení poplatků za distribuci. Ve výsledku by tak zlevnění elektřiny mělo dosáhnout přibližně tří procent.

Nejistý je zatím vývoj cen plynu. "Pravděpodobně však zůstane bez výraznějších změn," předpokládá hlavní ekonom ČSOB Jan Bureš.

Celkové dopady lednových změn na různé typy domácností však budou značně odlišné. Základním dělítkem bude to, zda bydlí v bytě s regulovaným nájmem či někde jinde.

Většina měst má totiž v příštím roce poslední možnost regulované nájemné zdražit, proto mnohde porostou činže o více než polovinu. Týká se to však zejména menších měst, kde není činže tak vysoká. I přesto se celkové výdaje takové domácnosti mohou zvýšit o více než desetinu.

Při srovnání nákladů na bydlení však regulovaní nájemníci stále zaplatí výrazně méně než lidé žijící v bytě s tržním nájemným.

,