V případě sporů o výši nájemného bude rozhodovat soud, a to ke dni podání návrhu.

V případě sporů o výši nájemného bude rozhodovat soud, a to ke dni podání návrhu. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Novou výši nájmu určí při sporu soud. Platit bude ode dne podání žaloby

  • 17
Při sporech mezi majitelem bytu a nájemníkem bude novou výši nájmu určovat soud, na který se bude moci obrátit majitel. Poslanci přehlasovali výhrady Senátu a nová výše nájmu tak bude platit od doby podání návrhu k soudu, ne podle zvážení soudce.

"Podporuji původní návrh Poslanecké sněmovny," řekl ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (za Věci veřejné). Pro novelu hlasovalo 108 poslanců vesměs z vládní koalice, proti 73 přítomných poslanců.

Když nájemník nesdělí majiteli bytu písemně do dvou měsíců od doručení návrhu, že se zvýšením nájemného souhlasí, bude mít majitel další tři měsíce na to, aby se obrátil na soud. Při stanovení nové výše nájmu by ho měly soudy podle novely občanského zákoníku určit podle toho, jaké je v místě v danou chvíli obvyklé.

Podle poslance ČSSD Stanislava Křečka nebudou soudy stejně respektovat to, že by zvýšené nájemné mělo platit už ode dne podání návrhu k soudu a budou chtít datum určovat samy. Sociální demokraté proti stanovení výše nájemného ke dni podání k soudu protestovali kvůli tomu, že než padne verdikt soudu, mohlo by se dlužné nájemné vyšplhat na statisíce korun.

Proti Křečkovi v rozpravě vystoupila poslankyně a bývalá starostka Prahy 2 Jana Černochová. Na adresu poslance sociální demokracie, který je ze stejné části hlavního města, ve Sněmovně řekla: "Vy jste stále v bytě s regulovaným nájemným, a jste tudíž ve střetu zájmů."

Novela občanského zákoníku omezuje také přechod nájmu na dědice po smrti nájemníka. Během dvou let se bude muset dědic s majitelem bytu domluvit na nové smlouvě nebo si najít nové bydlení.