Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nový daňový řád, který zjednoduší administrativu, prošel Sněmovnou

  • 0
Poslanci dnes v závěrečném čtení schválili nový daňový řád, od něhož si předkladatelé slibují účinnější a právně průhlednější výběr daní. Nový způsob vybírání daní bude v Česku platit od roku 2011. Na výši daní se nic nezmění.

Nově by například mělo platit, že pokud finanční úřad dodatečně doměří daň a poplatník se odvolá, zaplatí tuto daň až po konečném pravomocném rozhodnutí. Ministr financí by měl také ztratit svou pravomoc promíjet daně. Úřady budou nově muset zdůvodňovat veškerá svá rozhodnutí.

Například daňoví poradci ztratí své výlučné právo zastupovat u příslušných finančních úřadů více klientů současně. Pokud se daňový poplatník přestěhuje v době, kdy ho úřad kontroluje, dokončí kontrolu původní úřad, a nikoli nový v novém sídle a bydlišti.

"Cílem nového zákona je, aby to byla srozumitelná právní norma, aby se v zákoně dalo dočíst, co se od poplatníků očekává," uvedl již dříve náměstek ministra financí Petr Chrenko.

Daňový řád změní také pravidla pro doručování. Nebude možné vyhýbat se doručení zásilky z finančního úřadu. "Pokud nebude zásilka vyzvednuta do určité lhůty, bude považována za doručenou. Dosud doručení někdy trvalo třeba půl roku," uvedl Chrenko.

Novela má také prolomit nedůvěru Čechů k elektronické komunikaci. Daňová přiznání budou podávána elektronicky, aby zčásti odpadla klasická korespondence.

Nový řád hodnotila veřejnost

Ministr financí Eduard Janota při předchozím projednávání ve Sněmovně řekl, že návrh například snižuje administrativní náklady vůči těm, kteří své daňové povinnosti plní řádně a poctivě. Naopak vytváří účinné nástroje vůči nepoctivým poplatníkům. Zdůraznil, že řád je výsledkem mnohaleté práce a podílelo se na něm několik vlád.

Návrh už vláda několikrát odmítla. Ministerstvo financí před rokem dokonce vytvořilo expertní skupinu, která se návrhem zabývala. Byli v ní zástupci podnikatelů, Hospodářské komory ČR i justice. "Přes rok se diskutovaly zásadní otázky," uvedl bývalý ministr Miroslav Kalousek. V dubnu byl návrh v internetové diskusi předložen i laické veřejnosti.

Řád má nahradit dosavadní zákon o správě daní a poplatků z roku 1992, který je podle některých odborníků již nefunkční a zastaralý. Předlohu nyní dostane k posouzení Senát, pokud ji schválí, zamíří pro podpis prezidenta republiky.

Přínosy daňového ŘÁDU

1. Srozumitelný právní předpis

- větší přehlednost a systematická uspořádanost - členění do odstavců a paragrafů

- jasnější a jednotné vymezení pojmů

- zkvalitnění zásad daňového procesu

2. Snížení administrativního procesu

- větší podpora elektronizace daňové správy 

- jasná pravidla pro doručování

- pravidla pro vedení daňového spisu a nahlížení do něj

- odstranění omezení při volbě zástupce

- možnost odpustit úrok z prodlení při posečkání již při vydání rozhodnutí o posečkání  

- možnost dokončit daňovou kontrolu a exekuci původním správcem daně i po změně místní příslušnosti 

- odpadnutí povolovací fáze při podání dodatečného přiznání - snížení administrativy

3. Odstranění tvrdostí a nejasností

- omezení pravomoci ministra financí prominout daň 

- zavedení požadavku odůvodňovat každé rozhodnutí

- stanovení jednoznačných pravidel pro opakování daňových kontrol a jejich omezení

- v řízení o mimořádném opravném či dozorčím prostředku nebude vznikat úrok z prodlení

4. Nové pojetí daňové exekuce

- zavedení pravidla, podle něhož je nutné při volbě způsobu vymáhání dbát toho, aby náklady spojené s vymáháním nebyly neúměrné k výši vymáhaného nedoplatku

- veškeré pravomoci správce daně vystupujícího v pozici soudu jsou zakotveny v daňovém řádu

,