Nový zákoník je zlatým dolem pro stát, firmy tratí stamiliony. Ilustrační snímek

Nový zákoník je zlatým dolem pro stát, firmy tratí stamiliony. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nový občanský zákoník je zlatým dolem pro stát, firmy tratí stamiliony

  • 120
Hned jak vyřeší tuzemští podnikatelé daně, čeká je právničina. Do konce června musí všechny firmy zkontrolovat, jestli jejich společenské smlouvy v obchodním rejstříku odpovídají nové právní normě. Týká se to společností od akciových až ke stanovám družstev a dalších subjektů.

Povinnost vznikla velkou letošní změnou občanského zákoníku a vznikem zákona o obchodních korporacích. "Práce nám přibylo, i když ne dramaticky, pro pár klientů už jsme společenské smlouvy či stanovy revidovali a sjednocovali je s novými právními předpisy," uvádí Tomáš Bělina z právní kanceláře Bělina & Partners.

Jde o práci v řádu několika málo hodin, přitom hodina práce advokáta středně velké právní kanceláře se pohybuje mezi dvěma až třemi tisíci korun.

Některé firmy se v praxi už snažily nejprve projít s právníky své zakládací smlouvy řádek po řádku. To je však velmi pracné, a tedy drahé. "Základní kontrola většinou zabere kolem dvou až tří hodin právní práce. Informace typu 'to máte dobře, to máte špatně' bez jakéhokoli návrhu na změnu je pro klienty prakticky bezcenná. Jako nejjednodušší řešení se nám osvědčilo vytvoření zcela nových smluv," říká advokátka Zuzana Picková z právní kanceláře Vilímková Dudák & Partners.

Nový předpis přehledně

Přehled důležitých pasáží nového občanského zákoníku si můžete stáhnout na portále Knihy.idnes.cz  

Kromě nákladů na advokáty ještě firma vydá peníze u notáře a za kolek u rejstříkového soudu. U notáře může jít běžně o pět tisíc korun, soudní kolek na změnu v obchodním rejstříku stojí další dva tisíce. Celkem si musí firma, i ta nejmenší, připravit aspoň deset tisíc.

Není pravděpodobné, že změnu provedou všechny existující firmy, protože část nefunguje, ale kdyby to byla polovina ze všech 400 tisíc firem v Česku, stát zbohatne jen na kolku o 400 milionů korun. V případě, že nechají smlouvy beze změn, hrozí jim pokuta rejstříkového soudu, v krajním případě i zánik.

Velké podniky už daly za přechod na novou legislativu v součtu miliardy. Banky jako Česká spořitelna, Komerční banka, ale i Raiffeisenbank vydaly za dva roky příprav několik desítek milionů, každá za právní poradenství, úpravu IT systémů nebo školení zaměstnanců.

Zbytečná byrokracie, míní Nacher

Známého bojovníka proti byrokracii a zbytečným bankovním poplatkům Patrika Nachera situace ponoukla k rozšíření podnikání.

"Narazil jsem na to, když jsem zjistil, že se svým s. r. o. to budu muset podstoupit taky. Jsem jediný majitel a jediný jednatel, přesto se musím přizpůsobit nové formální normě - například musí být uveden počet jednatelů. Štve mě to, je to zbytečná byrokracie," říká provozovatel serveru Kancelář podnikatele.

Navrhuje jednoduchou zkratku - přeskočit právníky a jít rovnou k notáři s novou smlouvou. "Chtěli jsme vymyslet něco, co usnadní podnikatelům život a nervy. Nabízíme firmám udělat rovnou novou společenskou smlouvu. Oni nám pošlou základní podklady, my to pošleme notářům a pak on už jen přímo podepisuje zakladatelskou smlouvu a platí notářský tarif, tomu se vyhnout nedá," dodává. Klienti se denně hlásí, ale vrchol se čeká až s červnem; firmy dosud řešily hlavně daně za minulý rok.

"Společenské smlouvy jsme s právní legislativou ještě nesladili, ale zcela jistě to stihneme do konce zákonné lhůty," říká například Michal Novák, právník realitní kanceláře Sting, která počítá s náklady kolem deseti tisíc korun bez DPH.

Notářská komora zaznamenala, že společnosti se nyní na notáře se smlouvami obracejí více než obvykle. "V celkovém objemu notářských služeb se to však neprojevuje, zřejmě v důsledku nižšího požadavku jiných úkonů," uvádí Jaroslav Šustr, tajemník Notářské komory ČR.

,