Nový plán vlády: do důchodu až v 65

  • 60
Vladimír Špidla si do Vánoc bude muset sepsat přesvědčivou řeč, v níž občanům vysvětlí bolestné reformy týkající se jejich stáří. Na jeho stůl už dorazil návrh koncepce, kterou si premiér objednal u vládních úředníků jako podklad pro "druhou fázi" hospodářských reforem.

Padesátistránkový materiál shrnuje již několikrát opakované kruté pravdy, které řeší celá Evropa.

I v Česku lidé budou muset pracovat déle, odvádět vysoké pojistné a ještě k tomu si spořit, jinak je ve stáří čeká chudší život. A problém se bude zhoršovat, proto je třeba začít s reformami co nejdříve a včas na ně připravit populaci.

"Klíčová bude politická dohoda, která se však nyní bude těžko hledat," uvedl jeden z odborníků obeznámený se stavem příprav.K materiálu zpracovanému na ministerstvu práce se má vláda vyjádřit do konce roku.

Nyní putuje mezi vládními úřady a těmi, koho považují za odbornou veřejnost - například zástupce pojišťoven a penzijních fondů, kteří mají příští generaci důchodců zajišťovat až čtvrtinu starobních penzí.

Hlavní svízel celé reformy však spočívá v tom, jak lidem zajistit dostatečný příjem peněz ze státního systému zatíženého stárnutím populace. Lidé, kterým je dnes dvacet, by při zachování dnešního systému museli odcházet do penze v 72 letech.

Navrhuje se proto pokračovat ve zvyšování důchodového věku s tím, že vývoj v Evropě "směřuje k 62 až 65 letům", stanovit přísnější minima povinného počtu odpracovaných let a postupně přejít na takzvaný švédský model, ve kterém bude důchod více záviset na mzdě.