Nízký počet zakázek není způsoben tím, že by je úřady či obce přestaly vypisovat. Ilustrační foto.

Nízký počet zakázek není způsoben tím, že by je úřady či obce přestaly vypisovat. Ilustrační foto. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Nový registr nefunguje, na internetu tak nepřibývají veřejné zakázky

  • 68
V zadávání veřejných zakázek v tuzemsku zavládl velký chaos. Může za to výměna provozovatele systému, přes který se v Česku zveřejňují všechny veřejné zakázky. Kvůli technickým problémům se na týden prakticky zastavilo zveřejňování informací a na první pohled to vypadá, že se v Česku přestaly nové veřejné zakázky vypisovat.

Ani třetí den ostrého provozu nebyla schopna společnost Ness Czech, která od ministerstva pro místní rozvoj získala zakázku na provoz serveru, rozjet celý systém minimálně do původní podoby, v jaké ho provozovala Česká pošta.

TIP: Databáze veřejných zakázek

Navštivte denně aktualizovanou databázi veřejných zakázek v ČR. Vybírejte veřejné zakázky podle oboru činnosti, kraje, hodnoty k na České Zakázky.cz

Dvoudenní technická odstávka nastala už na začátku týdne, ani v dalších dnech však zakázky příliš nepřibývaly. Do pátečního večera jich přibylo 26. Pro srovnání – v minulém týdnu jich bylo navzdory státnímu svátku a podzimním prázdninám 314.

"Nefunguje prakticky nic. A když jsem se s firmou spojil, tak mi na třetí pokus se dovolat odpovědný pracovník Miroslav Bublík sdělil, že ostatní funkce budou postupně doplněny. Něco takového je neomluvitelné," rozčiluje se Jaromír Kačena z poradenské společnosti Mott MacDonald CZ. Ve firmě má mimo jiné na starosti právě sledování a výběr zajímavých veřejných zakázek.

"Že na tu adresu chodí denně tisíce obdobných zájemců, patrně nový dodavatel netuší. Opravdu ostuda pro údajně špičkovou mezinárodní firmu s hlavním stanem v Izraeli," dodal.

Nízký počet zakázek přitom není způsoben tím, že by je úřady či obce přestaly vypisovat. Týdně se v registru běžně objevovalo několik set zakázek. Navíc listopad bývá obvykle zakázkově velmi silný: veřejná sféra narychlo dočerpává rozpočty, a proto vypisuje ještě další, často neplánované soutěže. "Spíše si myslím, že pro zadavatele je to najednou velká změna a možná to posílají ještě ve starém formátu," míní Jiří Skuhrovec ze sdružení Z-index, které se dlouhodobě věnuje sledování veřejných zakázek.

Původní verze od České pošty nepatří mezi uživatelsky nejpřátelštější stránky, ale lidé, kteří se věnují veřejným zakázkám dlouhodobě, si na práci se systémem zvykli. Ovládání nového systému je na první pohled možná snazší, ale chybí třeba možnost třídit zakázky podle oboru nebo hledání vítězů soutěží.

Ministerstvo je spokojené, zakázek prý bude přibývat

Zpožďování ve zveřejňování informací může mít i další následky: podle zákona o veřejných zakázkách běží lhůta pro podávání nabídek dnem odeslání do systému. U soutěží s krátkou dobou na podání nabídek tak může i několikadenní zpoždění přinést například omezení počtu soutěžících a horší vysoutěženou cenu. To může paradoxně některým zadavatelům i vyhovovat – pokud chtějí, aby se o soutěži příliš nevědělo a vyhrála "spřátelená" firma.

Ministerstvo pro místní rozvoj je však s novým systémem spokojeno. "Jsme přesvědčeni, že verze, která zvítězila v soutěži a která byla testována, je prokazatelně lepší než verze předešlá," sdělila ředitelka komunikace Jana Jabůrková. Podle ní postupně na serveru přibudou další funkce, které zvýší uživatelský komfort.

Soutěž vyhrála společnost Ness Czech například díky tomu, že nabídla o 40 procent nižší cenu účtovanou zadavatelům za uveřejňování zakázek. Ness se k problémům nevyjádřil, jeho mediální zástupce Štěpán Dlouhý uvedl, že na dotazy k systému veřejných zakázek podle dohody odpovídá jen ministerstvo pro místní rozvoj. To výpadek vysvětluje tím, že "došlo k procesním a technickým obtížím při migraci dat". Podle mluvčí Jabůrkové smlouva obsahuje i možnost sankcí, ale zatím ministerstvo žádnou pokutu za problémy neudělilo.
 
Veřejných zakázek zveřejněných v systému navíc bude rychle přibývat. Podle chystané novely zákona se hodnota tendru, po jejímž překročení se musí zveřejnit na internetu, snižuje na polovinu.