Stát spustil web upozorňující na nevyhovující potraviny.

Stát spustil web upozorňující na nevyhovující potraviny. | foto: potravinynapranyri.cz/

Web Potraviny na pranýři ukáže, kdo prodává šunty

  • 379
Ministerstvo zemědělství a Státní zemědělská a potravinářská inspekce rozjely nový web, který upozorňuje na nekvalitní či závadné potraviny. Stát tak chce omezit nabídku špatných potravin. Obchodníkům by navíc nově mohla hrozit až desetimilionová pokuta.

"Cílem projektu je zpřístupnit informace o nejakostních, falšovaných a nebezpečných potravinách českým i evropským spotřebitelům, a poskytnout tak nástroj usnadňující orientaci na nepřehledném trhu s potravinami," uvedlo ministerstvo zemědělství v tiskové zprávě.

Trestní oznámení kvůli polské soli

Ministerstvo zemědělství podá trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli aféře s technickou solí v polských potravinách. ČTK to řekl ministr Petr Bendl.

Stát chce tímto způsobem zjistit jména nebezpečných výrobků, které mohly skončit v ČR. Polsko sice Česku informace o problémových potravinách poskytlo, ale byly pouze obecné.

Internetová aplikace Potraviny na pranýři umožňuje lidem vyhledávat informace o nevyhovující potravině podle názvu výrobku, druhu potraviny, prodejce, země původu či distributora. V současné době zahrnuje zhruba 350 položek.

Ministerstvo se do projektu pustilo proto, aby omezilo nabídku špatných potravin. Obchodní řetězce, ale i menší prodejci, totiž nyní stále častěji nabízejí potraviny, které nevyhovují normám. Státní inspektoři přicházejí při kontrolách například na to, že obchodníci prodlužují datum spotřeby, nabízejí plesnivé zboží či se snaží lidi nalákat ke koupi pod falešným označeními například tak, že zboží z ciziny nabízejí jako české.

"Do budoucna chceme aplikaci otevřít i pro další dozorové a inspekční orgány, jakými jsou například Státní veterinární správa nebo hygienická služba," říká ke spuštění aplikace ministr zemědělství Petr Bendl.

Obchodníkům má hrozit pokuta až 10 milionů

Ministr zároveň oznámil, že ještě do konce roku předloží vládě návrh, aby maximální sankce za klamání při prodeji potravin vzrostly ze současných tří na deset milionů korun. Obchodníci by zároveň měli být více zodpovědní za to, co prodávají. 

"V případě, že se u nějaké šarže bude problém opakovat, ponese za to odpovědnost i prodejce," uvedl ministr. "Prostě budou muset hlídat, co prodávají," dodal. Při jednáních s obchodníky Bendl kromě tlaku na kvalitu produktů chce také prosadit, aby se na jejich regálech objevovalo více regionálních produktů tak, jak je to například v Německu.

Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Zdeňka Juračky by však desetimilionová pokuta mohla být pro menší obchodníky likvidační. "Je třeba říci, jestli má mít pokuta likvidační, nebo výchovný účinek," podotkl Juračka. Pokuty by podle něj mohly být stanoveny například jako podíl na obratu obchodní společnosti, což by zohlednilo velikost maloobchodní firmy.