Filmový Hobitín se nachází v novozélandské vesnici Mata Mata.

Filmový Hobitín se nachází v novozélandské vesnici Mata Mata. | foto: Profimedia.cz

Spasí „hobití“ turismus Nový Zéland? Tolkienova krajina láká nový byznys

  • 12
Farmáři z Nového Zélandu mění byznys. Místo dojení ovcí a krav se teď věnují provádění turistů po pohádkové krajině. Využívají fenomén vytvořený slavnými knihami J. R. R. Tolkiena o dějinách Středozemě.

Jak uvedl server Bloomberg, farmář Ian Diprose v minulosti vydělával hlavně na farmaření a skotu. Když však začaly ceny mléka prudce klesat, přeorientoval se na cestovní ruch. Využil toho, že se jeho pastvina v oblasti Waikato nachází jen šestnáct kilometrů od ráje všech milovníků fantasy – městečka Hobitton, které bylo vystavěno jako hobití vesnice ve Středozemi popsané J. R. R. Tolkienem pro účely natáčení filmového trháku Hobit režiséra Petera Jacksona.

Farma De Preaux Lodge, kterou ve městě Matamata provozuje Ian Diprose, nabízí postel, snídaně, domácí vařené jídlo a autentické zemědělské stroje nebo řemeslné ukázky. Cena? Sto dvacet amerických dolarů za noc. „Díky turistům máme v našem malém městečku zhruba třicet kaváren a dalších míst, kde se lze najíst,“ pochvaluje si Diprose.

Farmář začal nabízet turistické služby před pěti lety. Z hobby a doplňkového podnikání se však v současnosti stává jeho hlavní výdělečná činnost.

Podle Centrální banky se letos čtyři z pěti farmářů na Novém Zélandu dostanou do červených čísel. Na vině jsou tvrdé dopady poklesu cen mléka a mléčných výrobků. Situace se v zemi, která je největším světovým producentem mléka zhoršuje už třetí rok za sebou.

Navzdory velké tradici zemědělství tak mnoho farmářů na Novém Zélandu bojuje o přežití. Nic na tom nemění ani jejich proslulá houževnatost a nezlomnost.

Propady navíc neničí jen farmy. Poptávka klesá po veterinárních službách a zavírají také maloobchody.

Společnosti Giltrap AgriZone, která prodává zemědělskou techniku ve třech obchodech ve Waikato, klesly tržby oproti loňskému roku o třetinu. „Jde to s námi jako na horské dráze, ze které chceme pryč,“ řekl generální ředitel Andrew Giltrap.

Konkurence z Číny

Nový Zéland, který se donedávna chlubil tím, že je obýván desetinásobně vyšším počtem ovcí než lidí má v současnosti 4,5 milionu obyvatelů. Počet ovcí ovšem od roku 2006 klesl o 26 procent - na 29,5 milionu.

Odborníci vidí za krizí chovatelů skotu špatnou vládní strategii. Ta totiž trh pokřivila vysokými investicemi, které dávaly smysl od roku 2007 do roku 2013, kdy ceny ovčího mléka a výrobků z něj stoupaly. Od roku 2013 však dopadem převisu nabídky a slábnoucí poptávky zažívají ceny jenom propady.

V kombinaci s vlivem zvyšování levného dovozu sušeného mléka z Číny se předpokládá, že ceny mléka prorazí letos v srpnu úroveň dvanáctiletého dna. Ceny sýru se dostávají na devítileté minimum a předpovědi nevidí zlepšení.

Závislost na Evropě

Zemědělské společnosti na situaci reagují snižováním stavu dobytka a nákupem méně kvalitního krmiva. Zatímco množství nadojeného mléka klesá, počet poraženého dobytka roste u některých farem meziročně i o desítky procent. Klesá i počet kusů hovězího dobytka.

Mat Hocken, který vlastní stádo čítající tisíc krav, uvádí, že krizi prohlubují také problémy exportních konkurentů jako třeba Evropská unie.

„Zemědělci z Nového Zélandu jsou velmi propojeni s vývojem světových cen mléčných výrobků - když tržní cena klesla, naše dodávky klesly také,“ řekl Hocken, který strávil pět let v Bruselu jako konzultant specializující se na politiku EU. Podle Hockena Evropská unie nereaguje na krizové signály ve světě dostatečně pružně a měla by usilovat o větší liberalizaci trhu.

Snižování produkce mléka a omezovaní investic v sektoru je katastrofou pro celou ekonomiku Nového Zélandu. Export mléčných výrobků totiž tvoří až čtvrtinu zahraničního obchodu země. Centrální banka proto odhaduje zpomalení růstu státní ekonomiky na 1,9 procenta z 3,5 procenta v roce 2014.

Také proto vyhlížejí farmáři z Nového Zélandu nové možnosti v cestovním ruchu jako spasení.

Očekávání růstu

Podle Russella Alexandera, spolumajitele a generálního manažera městečka Hobitton letos poroste návštěvnost atrakcí v lokalitě meziročně o 40 procent a bude atakovat počet dvou tisíc návštěvníků denně.

„Chodí sem opravdu fanatičtí fanoušci,“ řekl Russell Alexander pro Financial Times. Nejpopulárnější jsou podle Russella prohlídky 44 hobitích děr a hospody, ve které se točil film Hobit. Ceny prohlídek začínají na sumě 79 novozélandských dolarů. Již teď je velká část kapacit na většinu roku vyprodaná.

Ne všichni ovšem doufají v „hobití“ spásu. Pro Raymonda Watkinse, jehož ovčí farma leží u města Piopio, až 114 kilometrů jižně od Hobittonu je nový turistický trend příjemným výdělkem. Na to, aby to jeho farmu zachránilo, to ovšem nestačí. „Výpadek, který je nutné nahradit, se pohybuje kolem dvou set tisíc novozélandských dolarů na farmu. Několik turistů přijíždějících do Hobittonu nebude stačit,“ řekl Bloomberg Watkins.