Jeroem Dijsselbloem byl zvolen novým šéfem Euroskupiny

Jeroem Dijsselbloem byl zvolen novým šéfem Euroskupiny | foto: Reuters

Novým šéfem Euroskupiny byl zvolen Nizozemec Jeroen Dijsselbloem

  • 3
Ministři financí eurozóny dnes zvolili do svého čela Nizozemce Jeroena Dijsselbloema. Ten ve funkci nahradí dosavadního šéfa Euroskupiny Jeana-Clauda Junckera. Oznámila to v pondělí agentura Reuters s odvoláním na jednoho z úředníků eurozóny.

Dijsselbloem se loni v listopadu stal nizozemským ministrem financí a již v prosinci ho za příštího šéfa Euroskupiny neformálně vybral summit Evropské unie.

Dijsselbloemův předchůdce Juncker Euroskupině šéfoval od roku 2005. Jeho mandát měl původně vypršet už v půlce července. Dlouho se však nedařilo najít nástupce, který by ho mohl nahradit.

V minulosti se hovořilo hlavně o tom, že by Junckera, který je současně lucemburským premiérem a dlouho byl i ministrem financí, mohl nahradit německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Ten chtěl ale v takovém případě zůstat v čele německého ministerstva financí. Jeho kandidatura se nicméně příliš nelíbila Francii.

Euroskupinu tvoří ministři financí eurozóny. Prostřednictvím Euroskupiny se vlády členských zemí eurozóny snaží formulovat společný postoj vůči důležitým otázkám, v posledních letech hlavně vůči dluhové krizi. Předsedové Euroskupiny jsou voleni na 2,5 roku.

Nového šéfa čeká půjčka pro Kypr

Nového šéfa Euroskupiny nyní čeká velká výzva, pomoci dovést 17 členských zemí eurozóny zpět k finanční stabilitě. Mezi jeho první důležité kroky bude patřit dokončení dohody o pomoci pro Kypr, které již bylo několikrát odloženo kvůli neshodě ohledně podmínek dohody. Kypr usiluje o záchranný úvěr 17 miliard eur (453 miliard Kč), což je částka odpovídající téměř ročnímu hrubému domácímu produktu země.

Dijsselbloem v posledním desetiletí byl poslancem za středově levicovou Stranu práce. Jeho kandidatura byla velkým překvapením, protože nemá dostatek zkušeností. Ukázal se však být kompromisním kandidátem pro hlavní evropské politické skupiny i ekonomicky silnější a slabší země.

Odcházející prezident Euroskupiny Juncker, který je rovněž lucemburským premiérem, měl v posledních třech letech na starosti hlavně zabránit rozpadu eurozóny a zrušení eura - měny, kterou používá 330 milionů lidí. Juncker zastával funkci osm let a dnes uvedl, že se mu odchodem z funkce ulevilo.

,