NPI IG - černá díra na peníze

- Na světě je další příklad o lidské nepoučitelnosti z nereálných investic. Firma NPI Invest Group začala v roce 1992 nabízet možnost vložení peněz do společnosti. Prostřednictvím svých prodejců slibovala obrovské zhodnocení peněz investováním do nemovitostí. Dvacet pět tisíc lidí jí poté svěřilo více než půl miliardy korun. Čtyřem a půl tisícům podílníků už dávno skončily smlouvy, ale mnozí z nich se neshledali ani s vysokými úroky, ani se svým původním vkladem.

Komanditní společnost NPI IG lákala drobné střádaly na skvělé zhodnocení peněz v nemovitostech. Investice se měla do pěti let zhodnotit - jak, to ale nikdo neřekl. Dealeři sice slibovali královské bohatství, o konkrétních procentech ovšem nepadlo ani slovo. Ve smlouvě navíc stojí železná klauzule, že podílníkům budou peníze vyplaceny podle výsledků hospodaření společnosti.

"Před více než pěti lety jsme vložili peníze do NPI IG," říkají manželé Zemanovi ze Semil, "manželovi to nabídl bývalý kolega z práce - dealer NPI IG. Investovali jsme několik desítek tisíc korun - své peníze už asi neuvidíme." Okolo čtyř a půl tisíce klientů má v současnosti nárok na úhradu svých vkladů.

Výplaty peněz však jaksi zamrzly - NPI IG splatila své závazky pouze necelým šestnácti stům podílníků. "Dochází k přednostnímu plnění závazků podílníkům se sociálními problémy, nezaměstnaným, nemocným, postiženým povodněmi nebo úmrtím v rodině," ospravedlňují se zástupci NPI IG.

"V polovině června loňského roku jsem společnost písemně žádal o podrobné informace o realizaci prodeje nemovitostí. Dále jsem chtěl vědět, kdy mi budou moje peníze vráceny," říká rozčilený Antonín Šámalík, kterému smlouva vypršela už 15. prosince 1997, "proč jsem o špatném stavu NPI IG nebyl informován už v průběhu roku 1997?

Vždyť náš majetek se za rok 1997, podle informací společnosti, ztenčil o pět procent!"
Od jakéhokoli příslibu úroku se NPI IG distancovala: "My jsme nic neslibovali, a co říkali naši prodejci, to nevíme," komentuje situaci Werner Kokott, statutární zástupce NPI IG.

PI Invest Group si v informování svých klientů dává skutečně načas - na doporučené dopisy žádající vysvětlení odpovídá s prodlevou nebo nereaguje vůbec. Solidní finančník by ovšem měl být schopen otázky svých investorů zodpovědět za všech okolností. Firmy, které nabízejí vysoké zhodnocení peněz, by měly být klientům podezřelé - nadstandardní úrok totiž neexistuje.

Zástupci společnosti problémy s výplatami označují jako zpoždění: "NPI IG do února loňského roku dostála všem svým závazkům. V současné době vyplácí firma na základě dohodnutých splátkových kalendářů vklady mnoha klientům," uvádí NPI IG v písemném prohlášení.

Werner Kokott v konfrontaci se svými podílníky v tvrzení obrátil: "Některé řádně přihlášené pohledávky skutečně nebyly splaceny. Na základě rozhodnutí mimořádné valné hromady budeme neuspokojené klienty o formě výplaty informovat dopisem." Valná hromada byla svolaná na 28. května. Vzhledem k dosavadním zkušenostem si už ovšem mnoho klientů naději nedává.

Na čí straně stojí právo?
NPI IG vznikla v roce 1990 jako komanditní společnost s předmětem podnikání v investicích do trhu nemovitostí. Komplementářem, který za závazky společnosti ručí celým svým majetkem, je NPI, a.s., která do NPI IG vložila tři sta tisíc korun.

Komanditistou, který do společnosti vkládá prostředky, ale na řízení se obvykle nepodílí, je komanditní společnost Prager Revisions und Treuhand (PRT). Ta vybrané peníze od podílníků zapsala do obchodního rejstříku jako jednotný vklad komanditisty - ve výši přes 506 milionů korun.

Nový majitel PRT Ralf Kohout, který je zároveň osobním tlumočníkem Wernera Kokotta, říká: "Podílníci jsou v postavení komanditisty, společnost PRT za ně pouze převzala práva vůči obchodnímu soudu." Takové šarády jsou ovšem pro český právní řád přinejmenším neobvyklé. Navíc komanditista nemá ze zákona na vrácení svého podílu žádné právo. Werner Kokott svým podílníkům paradoxně nárok na jejich vklady neupřel - jen jim je jaksi nevyplácí.

Není bez zajímavosti, že současný šéf NPI IG Werner Kokott byl před časem také předsedou představenstva komanditní společnosti Join Invest Action (JIA). Ta se do povědomí veřejnost zapsala trestním oznámením komanditistů na vedení společnosti. Žaloba management obvinila ze záměru obohatit se na základě nereálných slibů. Představitelé JIA jsou ve vyšetřovací vazbě. Na svou obhajobu Werner Kokott uvedl, že JIA opustil dlouho před vypuknutím skandálu.

Proč prodej vázne?
NPI Invest Group svůj neúspěch svaluje na neutěšenou situaci českého trhu s nemovitostmi. Mezi jeho investice patří Lékařský dům v Praze-Holešovicích, Hotel Korunní princ v Turnově i další budovy v Plzni nebo Opavě.

S prodejem jsou zřejmě opravdu problémy. Například Hotel Korunní princ v Turnově pořídila NPI IG více než za sedmnáct milionů korun. Podle odhadů bylo do jeho rekonstrukce vloženo dalších minimálně patnáct milionů korun. Vzhledem k turisticky neatraktivní lokalitě je návratnost takové investice ovšem ve hvězdách.